Connect with us

Pencere

VELUX asırlık ahşabı yeni çatı pencerelerine çeviriyor

Yayın Tarihi:

VELUX Group, Hollanda’da bir proje için yenilenmiş ahşap çatı pencereleri yaparak 1910 yılında inşa edilen binalardan eski ahşaplara yeni bir yaşam getiriyor. Bunlar, toklaştırılmış yapı malzemelerinin kullanımı için özel bir talebi karşılamak için bir “VELUX deneyi” temsil eder.

Bu eşsiz ürün yeniliği, grubun müşteri ihtiyaçlarını dinlemeye ve yeni şeyler denemeye istekli olduğunu göstermektedir. VELUX kurucusu Villum Kann Rasmussen’in bir zamanlar dediği gibi, “Bir deney 1.000 uzman görüşünden daha değerlidir”. Bu deneyin temel amacı, öncelikle yapılabildiğini kanıtlamak ve ikinci olarak da toklaştırılmış yapı malzemeleri için gerçek piyasa ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek.

Pencerelerin yüklü olduğu yerler

Bu deneyde, geri kazanılmış kereste kullanılarak toplam 93 pencere üretildi. İlk pencereler, Hollanda’daki bir toplu konut kompleksinin çatılarına yerleştirildi. Tüm pencerelerin montajı ve tüm çatı tadilatının Nisan 2019’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Pencereler standart VELUX çatı pencerelerinden nasıl farklıdır?

İstenen ahşap çatı pencerelerinin kalitesi ve işlevselliği standart VELUX çatı pencereleriyle aynıdır. Tek fark, kerestenin tırnak ve vida delikleri ya da menteşeler gibi diğer yapı malzemelerinin işaret ve geçişleri gibi birkaç kusur içermesidir. Pencerenin, monte edildiğinde görülebilen yüzeyi, bu tip standart VELUX çatı pencereleri gibi beyaza boyanır. İstenen ahşap pencereleri standart çatı pencerelerinden ayırt etmek için, kurulumdan sonra gizlenen kereste, orijinalliğini ortaya çıkarmak için berraktır.

Değerlendirme süreci

VELUX Grubu, artık bu ilk denemeyi geri kazanılmış kereste malzemeleriyle çalışırken değerlendirecektir. Üretimde yer alan her adım, bu tür bir pencerenin üretilmesinin ticari açıdan uygulanabilirliği hakkında herhangi bir karar verilmeden önce, önemli öğrenmeler oluşturmak ve süreçleri optimize etme yollarını belirlemek için incelenecektir. Geride bırakılmış ahşap çatı pencereleri için bir pazar olup olmadığı ve bu nedenle VELUX ürün yelpazesinin bir parçası haline gelip gelemeyeceği çok yakında netleşecektir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pencere

Doğa ile mükemmel uyum içinde büyük iç mekân

Yayın Tarihi:

Bir çöl; bir ev; bir dizi özel cam türü ve yetenekli profesyonellerden oluşan bir ekip. Bu “La Casa del Desierto”. Guardian Glass’ın en seçkin, talepkâr, riskli, yaratıcı ve verimli projelerinden biri, yakın zamanda İspanya’da tamamlandı.

Zorlu doğa şartlarına sahip olan ve Avrupa’daki en olumsuz ortamlardan biri olarak kabul edilen Gorafe Çölü’ne (Granada, İspanya) dayanacak şekilde tasarlanan La Casa del Desierto, ahşap bir yapı üzerinde dururken, yüksek performans ve enerji tasarrufu sunuyor.

Sadece 20 metrekareyi kapsayan yerleşim düzeni üç alandan oluşuyor: Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alan olan La Casa’da ayrıca bir su filtrasyon sistemi, bir enerji üretim sistemi ve bir dizi fotovoltaik panel bulunuyor.

Tasarım, OFIS Architects’in Spela Videcnik liderliğindeki deneyimli mimarlardan oluşan bir ekibin, Guardian Glass uzmanları ve mühendisleri ile AKT II ve Transsolar’dan enerji danışmanlarının bir araya gelmesinin sonucudur. Vizyon, çevre dostu ve enerji verimli yapıları teşvik ederek, mimarlık ve inşaatın mevcut ve gelecekteki zorluklarını karşılamaktır. Her bir alanı kaplamak için kullanılan cam tipinin doğrudan bir etkisi vardır ki bu da her bir durum için en uygun camı seçerek bir evin iç ortamını dönüştürmenin mümkün olduğunu göstermektedir.

Bir evin içinde pencere camı enerji tasarrufu sağlayarak, iç mekânların ısıl ve ses yalıtımını iyileştirir ve hatta çarpma veya hırsızlığa karşı güvenlik seviyesini artırır. Nihayetinde, her bir vakanın özel ihtiyaçlarına göre seçildiğinde, cam, binanın nerede bulunduğundan bağımsız olarak pratik ve konforlu bir ev olmasını sağlar. Dahası, Guardian Glass, doğru ürün portföylerine sahip olmanın yanı sıra, ürünleri kolayca belirleme ve aynı zamanda tavsiye ve rehberlik sunma araçlarına da sahiptir. Yüksek performanslı Guardian Glass camın yardımıyla, dünyanın dört bir yanından mimarlar ve iç mimarlar, iç mekânda harika tasarımlar yapabilir ve geliştirebilir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler