Connect with us

Teknik Tekstiller

Yüksek frekans (radyo frekansi) i̇le kaynak teknoloji̇si̇

Yayın Tarihi:

Yüksek frekans kaynak 27,12 Mhz radyo frekansında açığa çıkan ısı ile yapılmaktadır. Radyo frekansı kaynağı veya (yüksek frekanslı kaynak), malzemeleri elektromanyetik enerji kullanarak birbirine yapıştırma işlemidir. İki elektrot, kendilerini elektromanyetik alana göre yönlendirmek için materyallerin içerisindeki kutup moleküllerini kaydırmaya ve hareket etmeye başlamış salınımlı bir elektrik alanı oluştururlar. Bu moleküllerin hareketi, enerjiyi ısı formunda bırakır. Yeterli enerji uygulandığında, moleküller erimeye başlar ve birbirlerine bağlanır. Harici ısı uygulanmaz.  Radyo frekansları aralığındaki yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar, belirli polimeri plastiklerin yumuşatılmasına kadar ısıtabilir. Basınç kaynağı altında ısıtılan plastikler birlikte homojen olarak birbirine geçerek kaynak gerçekleştirilmiş olur.

Radyo frekansı veya yüksek frekans kaynağında kuvvetli bir kaynak kalitesini etkileyen birçok faktör vardır. Alet düzeni, kaynak kalınlığı, malzeme kalınlığı ve makine kontrolü, iyi bir kaynak oluşturmakta en önemli faktörlerden bazılarıdır. Bu yöntemi kullanmak çok sağlam birleştirmeler meydana getirir.

Yalnızca dipol içeren bazı polimerler, RF dalgaları veya yüksek frekans ile ısıtılabilir. Bunların arasında PVC, poliamidler (PA) ve asetatlar kaynak yapılmasında yaygın olarak bu teknoloji kullanılmaktadır. Zorluk derecesi ne olursa olsun RF teknolojisiyle, aşağıdaki malzemeler çok kolaylıkla birbirine kaynaklanabilir:

PVC

PET

PETG

Termoplastik poliüretanlar

Açık Hücreli Poliüretanlar

LDPE/EVA

RF kaynağı, dikişin aksine delik oluşturmadığı için çok tutarlı bir hava geçirmez kaynak sağlar.  RF kaynakları, düzlem boyunca pürüzsüz ve ısıyı eşit dağıttığından kaynak yüzeyi sıcak hava ve benzeri sistemlerle yapılmış kaynaktan daha güzel bir görünüme sahiptir.

Sıcak hava, malzemeyi eritip bir bağ oluşturmak için malzemenin dışına ısıyı uygulayan bir yöntemdir. Bu yöntem yalnızca belirli kalınlıklara kadar etkindir. Çok kalın malzemelerde dış katmanlar aşırı ısınmış ya da yanmış iken, orta kısımda moleküllerin yer değiştirmesi yavaş olacağından tam bir birleşme meydana gelmeyebilir.  

HF kaynağının en büyük avantajı hızıdır. Malzeme içeriden dışarıya ısıtıldığı için, kaynaşma çok hızlı gerçekleşir. Kaynağa uygun her türlü malzeme için hava geçirmez bir kaynak oluşturduğundan en iyi yöntemdir.

Kaynak aleti, ürüne kişisel veya dekoratif bir görünüm vermek üzere şekillendirilebilir. Kaynak alanının yanında bir kesici kenar eklenebilir ki böylece makinenin eşzamanlı kesme ve kaynak işlemleri yapmasına ve bundan sonra kumaşın hurda bölümünü boşaltmasına izin verir.

Şeref Kaya

UHF Necat Makina

Genel Müdür

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

Trendler