Connect with us

Ev Otomasyonu

ABB, en yeni akıllı oda kontrol cihazının lans-manı ile hızlanıyor

Yayın Tarihi:

on

ABB, kullanıcılara ek kablolamaya gerek olmadan mobil cihazdan panjur ve ışıkları kontrol etme imkanı sunmak için ABB-free@home® flex’i piyasaya sürüyor. Cihaz, Bluetooth bağlantısı üzerinden konforu ve enerji verimliliğini artırmak için akıllı oda cihazlarını kolayca kontrol edebiliyor.

Ev sahiplerinin cihazlarını en verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyan akıllı ev sistemlerine yönelik artan talebe yanıt olarak ABB, son kullanıcıların evlerindeki tüm odaları ‘akıllı’ hale getirmelerini sağlayacak yenilikçi yeni bir çözüm geliştirdi.

ABB, Ekim 2020’deki resmi lansmandan önce özel ilk gösterimde ziyaretçilere, müşterilerini bugün ve gelecekte daha sürdürülebilir ortam için destekleyecek çözümlerinden biri olan ABB-free@home® flex ve yeni ABB-free@home® uygulamasını tanıtacak.

ABB-free@home® flex, kullanıcıların Bluetooth bağlantısı aracılığıyla panjur veya ışık gibi işlevleri cep telefonlarından yönetmelerini sağlayan yeni ABB-free@home® uygulaması ile kontrol edilebilir. Odalarına akıllı teknoloji kurma esnekliği isteyen ve geleceğe yönelik bir çözüme yatırım yapmak isteyen ev sahipleri için ideal. Sistem Erişim Noktası entegre edilerek ileriki bir tarihte kolaylıkla ABB-free@home® akıllı ev sistemine yükseltilebilir.

ABB-free@home® flex, insanların enerjiyi ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda kullanmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Enerji tüketimi el tipi bir mobil cihazdan kolayca kontrol edilebiliyor. Kullanıcılara alanlarını kontrol etme özgürlüğü veriyor ve örneğin oda boşken ışıkları söndürmelerine olanak tanıyor.

Daha fazla esneklik için ışıkları gündüz veya gece gereken saatlerde yanacak şekilde ayarlamak için zamanlayıcılar kullanılabilir ve kullanıcılar, yazın ortasında güneşin parlamasını önlemek ve böylece enerji tasarrufu sağlamak için panjuru önceden tanımlanmış bir konuma getirecek şekilde özel düzenler kaydedebilir.

Daha fazla kontrol için uygulama, günün saatine bağlı olarak ışıkları farklı aydınlatma seviyelerine, örneğin geceleri banyo kullanılırken yüzde 30 seviyesine programlamak için bir hareket dedektörüne bağlanabilir. Bu sadece daha çekici bir kullanıcı deneyimi yaratmakla kalmaz, aynı zamanda enerji israfını daha da azaltır.

Lansmanı desteklemek için ABB-free@home® uygulaması, gelişmiş işlevsellik, daha iyi performans ve daha güçlü kullanılabilirlik sunmak amacıyla tamamen yeniden tasarlandı. Yeni geliştirilmiş sürüm ayrıca bu yıl tüm ABB-free@home® kullanıcıları tarafından App Store’dan indirilebilecek.

ABB’nin Akıllı Binalar Genel Müdürü Oliver Iltisberger şu şekilde açıklıyor: “ABB, yenilikçi teknolojinin daha akıllı yaşam alanları oluşturabileceği ve daha iyi kullanıcı deneyimi sunabileceği konusunda net bir vizyona sahip. ABB-free@home® flex serisi, Smart Cities’ Mission to Zero girişimimizi destekleyen ve kullanıcıların enerji kullanımını ve tüketimini yönetmelerine yardımcı olmanın yanı sıra konfor seviyelerini artıran bir oda aydınlatma çözümü. Daha akıllı ve daha esnek teknoloji seçeneklerine olan talebin artmasıyla birlikte ABB-free@home® flex, kontrolü tamamen tüketicinin ellerine bırakacak ve evlerde ve ofislerde enerji tasarrufuna geçiş yapmalarına yardımcı olacak.”

ABB, dünya çapında 40’tan fazla ülkede kurulu olan ve kendi içinde bağlantılı ABB-free@home® sisteminin 5 milyon bileşeni ile yıllardır akıllı ev teknolojisindeki ilerlemenin hız kazanması için ön planda yer almıştır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), endüstrilerin dijital dönüşümünü yönlendiren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşkın süredir var olan ve yenilikçi geçmişe sahip ABB, müşteri odaklı, küresel olarak önde gelen dört iş alanına sahiptir: ABB Ability™ dijital platformu tarafından desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket, Robotik ve Ayrık Otomasyon. ABB’nin Power Grids işletmesi 2020’de Hitachi’ye devredilecek. ABB, 144.000’den fazla çalışanıyla 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Otomasyonu

VİKO ile güvenliğinizi otomatiğe alın

Yayın Tarihi:

on

Sigortalar, elektrik tesisatına sahip olan her bina için olmazsa olmaz. Çünkü sigortalar, nominal çalıştığı akım değerinin üzerinde bir akım geldiğinde elektrik tesisatınızı devre dışı bırakarak önce sizin ve ailenizin, sonra da cihazlarınızın güvenliğini sağlıyor. Böylesine önemli görevi olan bir cihazın da mutlaka kaliteli olması gerekiyor. Elektrik anahtarı ve priz sektörünün lider kuruluşu Panasonic Life Solutions Türkiye tarafından geliştirilen VİKO marka otomatik sigortalar, özel tasarımları ve kaliteleri ile her binaya yüksek güven getiriyor.  

Alçak gerilimde yüksek güven

Bağlı bulundukları elektrik tesisatını aşırı akım ve kısa devrelere karşı koruyan VİKO otomatik sigortalar sistemi de kumanda ediyor. Yüksek kesme kapasitesine göre tasarlanmış gövde yapısı ile dikkat çeken ürünler, düşük güç tüketimi ile de enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca IP20 sınıfı elle temasa karşı yüksek korumalı bağlantı terminalleri içeriyor. Oluşan etkin arkı söndürmek için 12 plakalı hücre ve uzun ömür için AgC4 kontak yapısı da VİKO otomatik sigortaların özellikleri arasında yer alıyor. 

Eviniz güvende, içiniz rahat

Aşırı yük durumunda devreyi keserek termik koruma işlemi gerçekleştiren VİKO otomatik sigortalar, yüksek ısının etkisiyle eğilen bimetal element mekanizmayı harekete geçirerek ana kontakların ayrılmasını sağlıyor. Aynı zamanda yüksek akımlarda ya da kısa devre anında bobin içerisindeki piston, manyetik değişimlerde mekanizmayı tetikleyerek devreyi kesiyor ve böylece manyetik koruma başlıyor. Eviniz güvende, sizin içiniz de rahat oluyor. 

 VİKO otomatik sigortalar çok özellikli

Özel tasarımlarıyla birçok avantajı da beraberinde getiren VİKO otomatik sigortalar, DIN rayı olmadan da istenilen her yüzeye monte edilebiliyor. Her tip bara bağlantısı bulunuyor. Kablolamadan ve güvenli montaj ile panoda estetik sağlanırken, hızlı bağlantı gerçekleştiriliyor. Korumalı terminaller ile kablonun tam olarak terminale yerleşmesi mümkün oluyor. VİKO otomatik sigortalar, aynı zamanda hatalı kablo bağlantısına izin vermiyor ve tesisatta ark oluşumunu engelliyor. Hangi hatta problem olduğu sigorta üzerinden kolaylıkla anlaşılıyor, arızayı bulmak kolaylaşıyor. Sigortanın üzerindeki ihbar göstergesi sayesinde, mandal pozisyonu kolayca görülüyor. Bu özellik, arıza süresini minimuma indiriyor. VİKO otomatik sigortalar, çoklu bağlantılarda ise sigortaların birbiriyle kablo temasına izin vermiyor, böylece meydana gelebilecek ark ve kısa devre riskini engelleyerek tesisatı koruyor. Öte yandan yardımcı aksesuar, montaj yeri uygunluğu ile de aksesuarlı kullanım seçeneği sunuyor.

Devamını Oku

Ev Otomasyonu

Dış mekânlar onunla şık ve güvenli: Viko’dan Vera serisi

Yayın Tarihi:

on

Güneşin sıcak yüzünü göstermesiyle birlikte, yaşam alanlarının bahçe ve havuz kenarlarında daha fazla zaman geçirilecek günler de geldi. Öte yandan bu alanların dekorasyonu ve şıklığı kadar güvenliği de önem kazandı. Dış mekanlarda kullandığınız elektrik anahtarları ve prizlerinizin tarzınızı yansıtmadığını düşünüyorsanız, Panasonic Life Solutions Türkiye tarafından geliştirilen VİKO marka sıva üstü Vera serisi tam size göre. Ahşap desenli şık ve dekoratif tasarımları ile dikkat çeken Vera serisi, dış mekanlarda tarzı ve kalitesiyle fark yaratıyor. 

Maun ve meşe desenli VİKO Vera serisi elektrik anahtarı ve prizler, hem ahşabın doğal ve sıcak tarzını yaşam alanlarına taşıyor hem de dış mekanlarda kullanıma uygun tasarımı ile güven veriyor. Gereksinimlere, dekorasyonlara ve mekanların mimari yapısına uygun ikili yatay ve dikey sıva üstü kombinasyonlar da Vera serisinin ürün yelpazesinde yer alıyor. Kolay monte edilebilme özelliğine de sahip olan seri; sıva üstü elektrik anahtarı ve prizlerde işlevsellik, konfor, şıklık ve güvenlik arayanları çizgi üstü rahatlıkla buluşturuyor. Vera serisi, TV / data prizi ihtiyaçlarına da sıva üstü estetik çözümler sunuyor.  

Devamını Oku

Ev Otomasyonu

Çoklu hizmet platformları için izole bir çözüm

Yayın Tarihi:

on

Dresden St.Joseph-Stift Hastanesi bina kabuğunu koruyan ağ bağlantılı bir çözüme güveniyor. Fakat bundan fazlası da var.

Dresden’deki St. Joseph-Stift hastanesinin teknik servis departmanı, yetkisiz erişime karşı daha fazla güvenlik sağlamakla birlikte iyileştirilmiş gözetleme ve kontrol elde etmek için,  BMS üreticisi PcVue ve kapı ve pencere uzmanı GEZE’nin kanıtlanmış teknolojisine güveniyor. Orijinal olarak izole edilmiş PcVue çözümü çok amaçlı bir araç haline gelmiş bulunuyor. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung tarafından (Frankfurt genel gazetesi, FAZ) 2019 yılında gerçekleştirilen hastaneler derecelendirmesinde, Dresden’deki St.Joseph-Stift hastanesi »150 ila 300 yatağın altındaki hastaneler» kategorisinde ilk altıda yer aldı. Ankete katılan hastalar sadece tıbbi ve hemşirelik bakımları için memnun olmakla kalmadı,  hastane aynı zamanda prosedür ve hizmet organizasyonu bakımından en iyi notları verdi. Halen 250 yatak kapasitesine sahip hastane, yılda yaklaşık 35.000 hastayı tedavi etmekte. Hemşirelerin ve sağlık personelinin tamamen hastalara konsantre olabilmesi için hastane operatörü de düzenli olarak teknik altyapıya yatırım yapıyor. PcVue ve GEZE’nin yeni kapsamlı kontrol teknolojisi çözümü ise bunun en iyi örneği. 

Öncesinde binanın kapı ve kilit otomasyonu için mevcut bir dahili telefon sisteminin görselleştirme ve kontrol fonksiyonu kullanılmaktaydı. Özellikle heterojen bir alan katmanı ile veri değişiminin programlanması ve standardizasyonu ile ilgili daha fazla gereklilik nedeniyle, kapsamlı bir izleme ve kontrol çözümüne ihtiyaç duyulmaya başlandı. 

Bu çözüm, OPC, ICX ve BACnet iletişim protokolleri aracılığıyla farklı üreticilerin kapılarını ve kilitlerini birbirine bağlayan PcVue 12.0 formunda mevcut. Bu çözüm anında güçlü bir soyutlama katmanı oluşturuyor. Bu çözümü mükemmel kılan ise, GEVE kapı sistemlerinin BACnet / IP üzerinden bağlanabilmesidir. Zira PcVue yazılımı çeşitli GEZE modül tipleri için sembol ve fonksiyon blokları içeren özel bir kütüphaneye sahiptir. Bu basit entegrasyon sayesinde bağlantı sahada teknisyenler tarafından yapılabilir. 

PcVue, mevcut bina topolojisi nedeniyle ihtiyaç duyulan karmaşık binaya özgü mantıkların uygulanabilmesini sağlar. Bu senaryolarda sıralı kontrol ve esnek ağ seçenekleri temel öneme sahiptir. Aynı durum acil servisteki özel amaçlı acil durum anahtarı için de geçerlidir. Yapısal değişiklikler olması durumunda, kaçış yollarını herhangi bir zamanda dönüştürmek mümkün olmalıdır. PcVue geliştirici lisansı ve PcVue yazılımının sezgisel yapılandırma arayüzü ve yoğun yerinde eğitim sayesinde teknik personelin sistemi istediği zaman yeniden yapılandırması mümkündür.

Çeşitli kullanıcı rolleri için çok sayıda avantaj

Sistem kullanıcıları arasında tıbbi ve idari personel de bulunmaktadır. Kapıdaki ve acil servis odasındaki 32 inçlik düz ekranlarda web tabanlı ince istemciler kullanmak, binanın kilit durumunun sürekli olarak kontrol etmeyi mümkün kılmaktadır. Yoğun olmayan zamanlarda ise, acil servisteki sağlık personeli ve resepsiyon görevlileri belirli alarmları bağımsız olarak bildirmeye yetkili kılınmaktadır.Binanın teknik servis müdürü Torsten Klotzsche, sistemin gerekliliklerini şu şekilde özetliyor: »Amaç, departmanların günlük işlerini kolaylaştırmak». Bu ise belirli fonksiyonel alanların rahatlatılmasıyla mümkün.

Kendi departmanı da sistemin çok yönlü işlevselliğinden faydalanıyor. 2019’dan beri bina alanında mevcut olan % 100 Wi-Fi kapsamı sayesinde, teknik personel her yerde ve her zaman dizüstü ve tablet aracılığıyla PcVue web görselleştirmesine (WebVue) erişebiliyor, ki bu da mobil bakım çalışanları için önemli bir avantaj. Teknik alanda, çağrı servisi için alarm monitörü görevi gören ek bir ekran da mevcuttur.

Torsten Klotzsche´nin »yönetilebilir yatırımlarla nevraljik bilgi ve kontrol noktalarının akıllı kontrolünü elde etme» vizyonu, tesisin dört ana binası ve dört ekinin basit ama esnek, geleceğe yönelik bir mimariyle denetlendiği bir çözümle yerine getiriliyor. Kontrol sistemi, 65.000 veri noktasına kadar bir PcVue sunucu istasyonundan, beş web istemcisinden ve bir geliştirme ve test istasyonundan oluşuyor. Tüm istasyonlar birbiriyle ağa bağlanıyor, böylece her zaman yeni proje sürümleri oluşturulup dağıtılabiliyor. PcVue projelerinin dağıtımdan önce derlenmesi gerekmediğinden, bu neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor. Veri ve kontrol komutları şu anda BACnet, OPC, Modbus, KNX ve ICX dahil olmak üzere birçok farklı iletişim protokolü aracılığıyla iletilmekte. Ayrıca, projenin web arayüzüne, PcVue´nun yerel programlarını ve BACnet zamanlama nesnelerini yönetmek için kullanıcı arayüzü olan WebScheduler da entegre edilmiştir. PcVue, ICX protokolünü kullanarak interkom sisteminden durum mesajlarını bile izleyebilmekte.

Akşamları unuttuktan sonra kapıyı kapatma işi geçmişte kaldı. Bu yüzden istenmeyen ziyaretçiler dışarıda kalırdı ki bu böyle bir mülk için çok fazla hasara sebep olabilirdi. Bunun yerine artık kapılar sofistike bir zamanlama kullanılarak belirli bir sürenin ardından sistem tarafından otomatik olarak kapatılıyor. Kişilerin kontrollü olarak giriş izni her zaman kolay bir şekilde halledilebiliyor.

Entegrasyonun bir parçası olarak değişen diğer fonksiyonlar ise şunlar:

– İç kapıları geçici bir süreliğine »her zaman açık» konuma getirmek. Bu sayede kapı çevrimi (kapının hareketi) azalıyor.

– Hava durumuna bağlanmak; böylelikle kapıların uygun bir şekilde açılıp kapanmasını (örneğin güçlü rüzgarlarda) ya da otomatik moda geçilmesini sağlıyor. 

İlk GEZE kapıları artık basit entegrasyon sayesinde PcVue sistemine bağlandı. Böylelikle daha fazla şeffaflık sağlanıp, daha fazla konfor sunuyor. Her şeyden şeyden önce ise binayı daha güvenli hale getiriyor. Bu teknoloji sayesinde, bina hala faaliyet halindeyken binanın düzenli çalışmasını etkilemeden dönüşüm önlemleri değiştirildi. Sahadaki teknik ekibin yönetilebilir yatırımlarla akıllı bir kapı kontrol sistemi oluşturması mümkün oldu. Genişlemenin ilk aşamasında, üç kapı kontrol ünitesi, üç kanal sistemi, bir döner kapı ve diğer birkaç otomatik kapı etkinleştirildi. Bu aynı zamanda personeli de rahatlattı. Kapıların artık manuel olarak kilitlenmesine gerek duyulmuyor, beklenmedik ziyaretçiler erişim sağlayamıyor ve sahadaki teknisyen binayı daha da kolay yönetebiliyor. Kapı bakımının bir sonraki aşamasında, hangi kapı sistemlerinin BACnet kullanımıyla çok az çaba sarf edilerek PcVue sistemine bağlanabileceğini kontrol ediliyor. Bu, alt sistem »kapılarını» adım adım bağlamayı kolaylaştırıyor. 

Gelecekteki sistem genişlemeleri

Kontrol sisteminin hastanenin bilgi işlem departmanına planlı olarak devredilmesi ve bağlantılı sistem sanallaştırılmasından sonra, daha fazla GEZE otomatik kapı bağlantısı, kör kontrollerin entegrasyonu ve KNX üzerinden kritik ve kritik olmayan güç kaynağı aydınlatması yakın gelecek için planlanıyor. Uzak şubelerin IOT protokolü LoRa aracılığıyla dahil edilmesi ve video gözetim sistemlerinin PcVue’ye entegrasyonu da teknik ekibin düşünceleri arasında. Ayrıca, binanın giriş kapısının BACnet üzerinden bağlanacağı yeni bir kısım da planlanmakta. Tüm bunları çok yönlü PcVue çözümü ile uygulamak çok kolay. Bu nedenle sahadaki teknisyenlerin ellerinde artık gerçek birçok amaçlı araç bulunmakta.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com