Connect with us

Genel

Endüstriyel pazarda çatı pili ile enerji kayıpları %20 civarında azalacak

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’deki elektrik tüketiminin neredeyse yarısının endüstriyel tesisler kaynaklı (2016 yılında %49,7) olduğu göz önüne alındığında, bu tesislere yönelik yapılacak sürdürülebilir enerji yatırımlarının gerekliliği ön plana çıkıyor. Endüstriyel projelerin çatılarına uygulanacak olan güneş enerjisi panelleri, tesise maliyet olarak fayda sağlamasının yanı sıra, elektrik ithalatının, dolayısıyla cari açığın azalmasına yardımcı oluyor. Türkiye’nin geleceği güneş enerjisine yatırım atağı gerçekleştiren SUOZ Enerji, endüstriyel pazarda güçlü varlık göstererek milli enerjiye yönelimi hızlandırma hedefiyle ilerliyor. SUOZ Enerji CEO’su Berk Uçuran Çiller, güneş enerjisinin ülke ve sektör ekonomisine fayda sağlamadaki büyük potansiyelini açığa çıkarmak için çalışmalarına yön verdiklerinin altını çiziyor.

SUOZ Enerji CEO’su Berk Uçuran Çiller

ÇİLLER: ‘Endüstriyel çatılarda pazarın %30’una hâkim olma hedefindeyiz…’

Sürdürülebilir güneş enerjisi yatırımlarına hız kazandırarak Türkiye’yi bu alanda üretim üssü haline getirmeyi hedefleyen SUOZ Enerji, yüksek montanlı elektrik tüketimi gerçekleştiren büyük ölçekli OSB’ler ve bireysel pazara yönelik çalışmalarla büyümeyi hedefliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’deki elektrik tüketiminin neredeyse yarısı (2016 yılında %49,7) endüstriyel tesisler kaynaklı gerçekleşiyor. Bu tesislere yapılacak olan sürdürülebilir enerji yatırımlarının maliyet artısının yanı sıra cari açığın azaltılmasında da rol oynayacağının altını çizen SUOZ Enerji CEO’su Berk Uçuran ÇİLLER, önümüzdeki dönemde sanayi bölgelerinde aktif rol oynayacaklarının sinyalini verdi. ÇİLLER, ‘Yalnızca büyük ölçekli OSB’lerin her biri yıllık 50 milyon kWh’ın üzerinde tüketim yapmakta ve açıklanan rakamlara göre 99 büyük ölçekli OSB’nin toplam tüketimi 36 milyar kWh’ı bulmaktadır. Bu ihtiyaç genel olarak fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Fakat güneş enerjisi sistemlerinin avantajlarının farkında olan sanayi yatırımcıları tarafından çatılara kurulan sistemlerin payı gün geçtikçe artmaktadır. Çatı üzeri sistemler, elektriğin üretildiği yerde tüketim imkanı sağlaması sebebiyle enerji kayıplarını sıfıra indiriyor. Bu sayede %20’ler civarında olan enerji iletim kayıplarını sıfıra indirebiliyoruz. Bu da kullanıcıya daha fazla üretim imkanı sağlıyor. Ayrıca sistemin depolama artısında da bahsedebiliriz. Depolama imkanı ile elektriğin kullanılmadığı zamanlarda enerji depolanabiliyor ve gerekli zamanlarda ya da elektrik fiyatının yüksek olduğu zamanlarda kullanılabiliyor. Türkiye’de bulunan 323 organize sanayi bölgesinin orta ve büyük ölçekli 120 adetini hedefliyoruz. OSB içinde ve dışında çatı üzeri güneş enerjisi sistemlerinin sağlayacağı avantajlardan faydalanmak isteyen endüstriyel tesislere sağlayacağımız ürün ve çözümlerle önümüzdeki 5 sene boyunca her yıl minimum 45 MW’lık ürün tedariği sağlama ve kurulum yapma hedefiyle ilerliyoruz. Pazarın %30’una bu alanda hakim olma hedefindeyiz. Bu hedef ile yılda ortalama belirlemiş olduğumuz yaklaşık 120 sanayi tesisine kurulum yapmak üzere uzman ekibimizle birlikte görüşmelerimizi sürdürüyoruz. 2020 yılında öngördüğümüz cironun %20’sini çatı üzeri sistemlerden sağlamayı planlayan bir enerji grubu olarak endüstriyel çatılardaki potansiyelin farkındayız ve bu alanda yapacağımız çalışmalarla hem sanayiciye hem de ülkemize fayda sağlamayı amaçlıyoruz.‘ dedi.

Toplamda 20 milyon hane sayısına sahip olan Türkiye, kuruluma uygun 400 milyon m2 çatı alanı ile 3400 MW kurulu güç elde edebilmektedir. Bu da yılda 2 milyon 300 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanması demektir. Bireysel çatı pazarına da yoğunluk vereceklerinin altını çizen ÇİLLER, SUOZ Enerji olarak yılda 204 MW ile 138 bin konuta PV sistemi kurulumu gerçekleştirerek bireysel pazarda da aktif olacaklarını belirtti.

Projelendirmeden finans, kurulum ve bakıma kadar geniş çaplı takip

Doğru yatırım hamleleriyle Türkiye’nin fosil yakıta dayalı enerji ithalatı dış borcunun 10 yıl gibi bir sürede sıfırlanabileceği öngörülüyor. Yerli ve yenilenebilir kaynak yatırımının ülkemize sağlayacağı ekonomik avantajların bilinciyle hareket eden SUOZ Enerji, 2020 yılında öngördüğü cironun %20’sini çatı üzeri üzeri sistemlerden sağlamayı planlıyor. Bu kapsamda, geliştirdiği Çatı Pili projesi ile; kendi elektrik ihtiyaçlarının bir kısmını kendi ürettikleri ucuz elektrikle sağlamak isteyen sanayi yatırımcıları, bataryalı ve bataryasız güneş enerjisi sistemleri arasından tercihini yapabiliyor. Projelendirmeden ürün tedariğine, finansmandan kuruluma kadar her alanda destek veren SUOZ Enerji, sistemin ideal şartlarda çalışmasına katkı sağlamak amacıyla bakım ve onarım hizmetlerini de bünyesinde gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği GES ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımları, Ar-Ge çalışmaları ve bireysel kullanıma yönelik geliştirdiği Çatı Pili projesi ile Türkiye’de hızlı bir büyümenin sinyalini veren SUOZ Enerji, dünya devi şirketlerle işbirliği yaparak global arenada da pozisyonunu güçlendiriyor. Performans ve kalitesi dünya tarafından kabul görmüş sayılı invertör üreticilerinden Huawei solar invertörleri ve Tayvan’ın en büyük solar hücre üreticilerinden Gintech’in Türkiye distribütörlüğünü üstleniyor. Huawei ve Gintech gibi dev firmaların ürün tedariğinin yanı sıra SUOZ Enerji, ileri teknoloji üreten ve kullanan firmalardan aldığı know-how’ı kendi yerli hücre üretimine entegre ederek Ar-Ge çalışmalarını hızlandırıyor.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Moneta Yayın Grubu ile Mepax partnerlik anlaşması imzaladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Moneta Yayın Grubu, endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı.

MEPAX küresel çapta 12o firmaya hizmet veriyor

Global düzeyde pek çok büyük sanayi kuruluşunun PR ve reklam yönetimini yürüten Mepax şirketi, portföyünde 16 ülkeden 120 farklı firma bulunduruyor. 120 farklı pazar alanına hizmet sunan şirket; 35 farklı dilde çevirilerle global endüstri marketinin iletişimine hizmet ediyor. 20 yıllık tecrübeye sahip deneyimli kadrosuyla faaliyet gösteren Mepax; uzman mühendis ve danışman ekibiyle teknik çeviriler alanında oldukça iddialı.

Mepax tarafından yıl boyu düzenlenen konferans ve etkinlikler, ortalama olarak 30 farklı ülkeden 1000’den fazla gazeteci ve diğer katılımcıları ağırlamaktadır. Bununla birlikte şirket, 60 ülkede, yılda yaklaşık 35.000 makale yayınlamaktadır.

Mepax’ın hizmet sunduğu markalar arasında; Balluff, Baumer, Rexroth, Brady, Delta, Dorner, Emerson, De Dietrich, Delphin, ePLAN, Fluke, Haimer, Faulhaber, HMS, Huron, Jungheinrich, Kennametal, Bonfiglioli, Bureau Veritas, Kollmorgen, NORD DRIVESYSTEMS, NSK, Tata Steel, Weldmüller, Mayr, Moxa, Pilz, Portescap, Pepperl+Fuchs, ProSoft, Raytek, Seco, Sic, Widia ve Allegion gibi küresel endüstriyel liderler yer almaktadır.

Mepax, iletişim danışmanlığından pazar analizi ve sosyal medya yönetimine kadar geniş bir alanda hizmet sunan, global bir şirket.

Moneta, global pazara açıldı

“Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla 360© Pazar İletişimi anlayışını geliştiren Moneta Yayın Grubu, Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımak için bir adım daha atmış oldu. Geleneksel ve dijital pazarlama anlayışlarını harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Yayın Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla iletişim ve pazarlama hizmetleri sunuyor.

Türkiye sanayisinin gelişmesi ve dünyaya açılabilmesi için global düzeyde çalışmalar yapan Moneta Yayın Grubu; Mepax’la yaptığı partnerlik anlaşmasıyla, Türk firmalarının global faaliyetlerinde hızlı ve etkili sonuçlar elde edebilmesine imkân tanıyacak bir çalışma tarzı başlattı. Bu anlaşma çerçevesinde Mepax’ın halihazırda portföyünde bulunan global çaptaki büyük firmaların Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yerelleştirmeleriyle birlikte yeni iş birliği alanları doğmuş olacak.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında, dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Moneta Yayın Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel

Schüco Almanya’nın en iyisi seçildi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de de başarılı işlere imza atan Schüco, Almanya’da ekonomi dergisi Brand Eins ile araştırma şirketi Statita ortaklığında yapılan bir araştırma ile Almanya’nın en güvenilir 300 şirketi arasında ilk 20 şirket arasında yer aldı. Schüco, kendi faaliyet alanı olan “Binalar, yollar ve tedarikçileri” kategorisinde, en iyi şöhrete sahip, en itibarlı firma seçildi. “Schüco’ya güvenebilirsiniz” başlığı ile açıklanan rapora göre Schüco; dürüstlük, adalet ve inandırıcılık bakımından zirvede yer aldı.

Schüco genel merkezi tarafından yapılan açıklamada, şöhret ve itibarın her şirketin kartviziti olduğu belirtilerek bu kartvizitin partnerler, tedarikçiler, servis sağlayıcılar ve geniş halk kitlesi tarafından nasıl algılandığının önemli olduğu vurgulandı. Kurumsal itibarın objektif ve bilimsel temelli bir araştırma ile bu şekilde tescil edilmesinden onur duyduklarını belirten Schüco CEO’su Andreas Engelhardt, “İtibar konusunda Almanya’nın ilk 20 firması arasında yer almak kolay değil. Bu sonuç, çalışmamızın karşılığı olan büyük bir ödüldür ve doğru yolda olduğumuzu gösterir. Schüco’yu daha iyi hale getirmek için her gün çabalayan tüm çalışanlarımıza özel teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sonuç bizi rehavete sokmamalı, aksine sahip olduğumuz ünü sürdürmek ve daha da geliştirmek için her şeyi yapmaya devam etmeliyiz” dedi.

Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren de sonucu mutlulukla karşıladıklarını ve elde edilen sonucun şaşırtıcı olmadığını dile getirdi. Eren, “Biz marka olarak Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde yaptığımız projelerde iş ortaklarımız ile işbirliğimizde bu karşılıklı güven ilkesi ile hareket ediyoruz. Dünya çapında bir marka olmanın bilinci ile sadece sistemlerimizde kalite ya da teknoloji öncüsü olmaya değil, hizmet kalitesi ve güvenilir bir iş ortağı olma konularına da hassasiyetle yaklaşıyoruz” dedi.

Araştırma nasıl yapıldı?

Çalışmada, Almanya’da 500’den fazla kişi çalıştıran şirketlere bakıldı. Statista ile birlikte, üç farklı yöntem kullanıldı: Bir pazar araştırması, bir uzman değerlendirmesi ve şirketlerin finansal oranları. Daha sonra her bir şirket 13 değerlendirme kriterinde değerlendirildi. Toplamda, puanlama modeline 25.000’den fazla şirket değerlemesi dahil edildi. Ayrıca önceden belirlenen güvenilirlik, sosyal sorumluluk, bir işveren olarak şirketin davranışı ve ürün kalitesi kriterlerine göre ölçümleme yapıldı. Bu çerçevede partnerler, çalışanlar, müşterilerden oluşan 5 binden fazla kişi ile görüşüldü ve onların değerlendirmesi alındı. Bu sonuçlar, itibar ve pazarlama odaklı profesörler, reklam ve PR ajanslarının sahip ve yöneticileri, insan kaynakları temsilcileri ve üst düzey uzman, yöneticiler de dahil olmak üzere seçkin bir kadro tarafından değerlendirildi.

Bu sübjektif değerlemelere ek olarak, son üç yılın mali oranları değerlendirmede objektif bir değişken olarak dikkate alınmıştır. Çünkü finansal istikrar, piyasada uzun vadeli bir iş ortağı olarak hareket etmek için güvenilir bir temeldir. Her şirketin finansal istikrarı, şu üç faktörle değerlendirildi: Varlıkların iadesi, öz kaynak oranı ve faaliyetlerden kaynaklanan nakit akışı.

Toplam puana göre şirketler beş ile üç yıldız arasında üç farklı sınıfa ayrıldı. Schüco beş yıldız alarak, genel puanı endüstri ortalamasının üzerinde olan şirketlerden biri haline geldi. Böylece derecelendirilen tüm firmaların en üst %20’si arasında yer aldı.

Tanımlanan ilk 300 şirket, piyasada adil, dürüst ve inandırıcı olarak sayılan şirketlerdir. Böylece ulaşılan 20. sıra ve kendi kategorisinde ise liderlik, Schüco’nun itibarı için şunu göstermektedir: Bir işveren, mal ve hizmet sağlayıcı, iş ortağı ve toplum üyesi olarak Schüco’ya güvenebilirsiniz.

Pencereler, kapılar ve cepheler için sistem çözümleri

Schüco; pencere, kapı, cephe, sürme, kış bahçesi, villa kapıları ve güneş kırıcı sistemleri geliştirmekte ve satmaktadır. Bina kabuğu uzmanları, konut ve ticari amaçlı binalara yönelik inovatif ürünlerin yanı sıra proje sürecinin her aşamasında; ilk fikirden tasarıma, imalat ve montaja kadar danışmanlık ve yazılım çözümleri sunmaktadır. Ürün ve hizmet yelpazesi, üretim makineleri ve 360° sürdürülebilirlik döngüsü ile tamamlanmaktadır.

Schüco dünya çapında 4.700’ün üzerinde çalışanı ile sunduğu teknoloji ve hizmet açısından bugünün ve geleceğin endüstri lideri olma hedefi ile çalışmaktadır. Bu amaçla firma mevcut piyasa trendlerini ve standartlarını göz önüne alarak, bina kabukları için sürekli olarak yeni ürün ve hizmetler test etmekte ve geliştirmektedir. Dünya genelinde 12.000 uygulamacı, planlamacı, mimar ve yatırımcı Schüco ile birlikte çalışmaktadır. Firma 80’in üzerinde ülkede faaliyet göstermekte olup 2017 yılında yıllık 1.575 milyar euroluk bir ciroya ulaşmıştır.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com