Connect with us

Dış Gölgeleme Sistemleri

İnovatif kanal detaylı yatay gölgelendirme sistemi

Yayın Tarihi:

on

HAROL, yeni geliştirdiği VZ-800 modeliyle çatı gölgelendirme sistemine yeni bir boyut kazandırdı.

Benzersiz özellikler

 • Tek sistem, her açıda çalışma imkânı
 • Yeni nesil dizayn
 • Süper kompakt kutu
 • Benzersiz ZIP sistemi ve temizlenebilir kumaşıyla yıllarca sürecek keyifli deneyim.
 • Kolay bakım ve az servis ihtiyacı.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Gölgeleme Sistemleri

Renson Linarte ile göz alıcı cepheler

Yayın Tarihi:

on

Renson Linarte, estetik, dikey tasarımlı duvar kaplamasında yeni bir boyut açıyor. Linarte sonsuz şekilde özelleştirilebilir ve iç-dış mekânlarda göz alıcı bir cephe oluşturmak için birleştirilebilir.

Alüminyum Linarte profilleri, görünmez klipsler kullanılarak arkadaki yatay bir destek yapısına monte edilmiştir. Bu sadece termal genleşme ile bozulma olasılığını dışlamakla kalmaz, aynı zamanda özellikle profillerin -her biri ayrı ayrı hareket edebilen- kavisli duvarlar için sonlandırma elemanları olarak da kullanılabileceği anlamına gelir. Seçtiğiniz RAL renginde veya eloksal kaplamalı yüzey işlemiyle, Linarte cephesi dayanıklı, renkli ve bakımı kolaydır. Özellikle, nihai görünüşü oluşturma seçenekleri neredeyse sınırsızdır. Örneğin profilleri LED şeritleri veya tahta uçlarla doldurmak gibi. İkinci durumda, örneğin bir ev numarası veya bir logo eklemek bile mümkündür.

Linarte Block profilleri ve Çift profiller ayrı ayrı elde edilebilir ancak mükemmel şekilde eşleştirilebilirler. Blok bıçakları artık 2 boyutta (16 mm ve 33 mm) mevcut olduğundan, bunları birleştirmenin daha fazla yolu vardır. Siyah Eloksalli alüminyumdan yapılmış olan Niko Home Control görüntülü telefon sisteminin ultra düz harici video ünitesi gibi, dış mekân prizleri ve muslukları bu yeni cephe kaplamasına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Yani her zaman tasarımdan ödün vermeden kimin aradığını biliyorsunuz.

Renson Algarve teras kaplamalarının yeni jenerasyonu daha da zarif görünecek; neredeyse iki kat daha hızlı monte edilebilir (Camargue’e benzer şekilde) ve şimdi de cam ve Loggia sürme paneller ile döşenebilir hale getirildi. Ek olarak, Algarve şimdi sabit bir tavan versiyonuda mevcut. Bu yaşam alanının çevresinde tasarımcıya daha fazla tasarım seçeneği için fırsat sunacaktır. Örneğin, terasın üstündeki örtülü çatı kaplaması tarzı, ön kapının veya bitişik otoparkın üzerindeki sundurma ile mükemmel şekilde eşleştirilebilir. Ayrıca, ihtiyacınıza göre bir kaplama da oluşturabilirsiniz, bunlardan bazıları sabit ve bazıları da ilave bir teras kaplama olsalar da aynı yapının bir parçasıdırlar.

Sabit çatı 2 kattan oluşmaktadır: Anti-kondensasyon tabakalı boyalı, profilli çelik levha güçlü bir üst teras kaplama ve daha sonra, Renson’un Fixscreen güneş enerjisi kontrolü kumaşının yıllardır pazara damgasını vuran fermuar teknolojisi dahil olmak üzere, gerilmiş elek kumaşından oluşan estetik açıdan hoş bir alt teras kaplama şeklinde kullanılacak kumaş. Screen kumaş, görünür ara kirişler olmaksızın yapı tarafından sıkıca tutulur ve 8 renkte alternatifi mevcuttur.

Algarve and Algarve Canvas

Teknik özellikler:

 • Görülebilir vidasız zarif yapı
 • Entegre su tahliye sistemi
 • Maksimum boyutlar: Açıklık alanı 4500 mm, pivot taraf 6055 mm
 • Bağımsız, cephe montajı veya gizli montaj detayları
 • Tüm RAL renklerinde, ayrıca “bicolour” (farklı renklerde bükümlü çatı ve destekleyici yapı)
 • Seçenekler: Teras kaplamaya entegre edilebilir karşı LED aydınlatma sistemi, Fixscreen güneş kontrol perdesi, cam sürme paneller, Loggia sürme paneller, harici perdeler, sabit Linius duvarı.

Renson, hırsızlığa karşı dayanıklı menfez ürünleri yelpazesini genişletiyor

Bir binanın her bir cephe elemanına asgari bir hırsızlık direnci sınıfı tahsis etmek için risk analizleri kullanılır. Böyle bir sınıf “RC” kısaltması (Direnç Sınıfı) kullanılarak tanımlanır. Sınıflar 1 ila 6 arasındadır, bu sayede RC6 direnç sınıfı hırsızlık girişimlerine karşı en yüksek direnç seviyesini temsil eder.

RC2, saldırıya çok fazla eğilimli olarak kabul edilmeyen konut ve binalar için en yaygın kullanılan sınıftır.

Geçerli olan Renson ürün yelpazesi, 431RC2 bina ilgili yüzeyine monte edilen ve 421RC2 dahili menfezlere ek olarak 424RC2 hırsızlığa karşı dayanıklı bir menfez ürününü içeriyor. 424RC2, inox takviyelerine sahiptir.

Daha yüksek hırsızlığa karşı direnç gereksinimlerinin karşılanması gerektiğinde, Renson, yeni 421RC3 menfezini sunar. Bu menfez, 424RC2 menfezlerinde olduğu gibi maksimum 6m²’ye kadar boyutlandırılabilir. Ticari binalar için koruma bile RC4’e kadar sağlanabilir. Renson’un 423RC4 bina yüzeyine detay noktasına sabitlemek için çelik çubuklarla donatılmıştır.

Renson’un dış etkilere dayanıklı menfezleri, buna maruz kalan tüm kısımları, estetik bir bitiş ve optimum dayanıklılık elde etmek için tamamen alüminyumdan yapılmıştır (korozyon oluşmayacak şekilde). Renson’un uzun yıllara dayanan uzmanlığı, geniş bir standart boyut ve tasarım yelpazesine yol açmıştır. Ancak, bu standart ürünler kullanılarak belirli gereksinimler karşılanamaz bir proje çözümü gerekirse, Renson, “Projeye Yönelik Özel Çözümler” departmanı devreye girecektir. Özelleştirilmiş çözümler içeren büyük projeler, müşterinin gereksinimlerine cevap verecek şekilde yürütülür.

Evinizin güneş kontrol perdesi ile dinamik bir korumaya kavuşması

Güneş, özgür bir ışık ve ısı kaynağıdır, böylece evinizde güneş ışığından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Örneğin, daha soğuk aylarda, güneşin sıcaklığından mümkün olduğu kadar büyük, güneşe odaklı pencerelerden faydalanırsınız. Çünkü bu serbest ısı, ısıtma maliyetlerinizi azaltır. Aynı zamanda, yaz aylarında sadece evin içini hoş bir şekilde serin tutarak güneş ışınlarının yapınızın dış yüzeyinde kalmasını sağlar. Dinamik (veya hareketli) dış mekân güneş kontrol sistemleri, yılın her saatinde enerji tasarruflu yaşam için her iki seçeneğe de imkân verir. Ancak her şeyden önce, dış mekânlarda görünürlük sağlarken rahatsız edici yansımalar olmadan hoş iç ortam sıcaklıklarında rahat yaşamak içindir.

Cam elyaf kumaş, tüm güneş kontrol kumaşları için tek tip bir görünüm sağlar

2018’in ortasından itibaren, Renson’un yanal sürme güneş kontrol kumaşı Slidefix, fiberglas kumaş ile de üretilmektedir. Bu, özellikle göze büyük bir avantaj sağlar, çünkü şimdi tüm Renson perdelerı aynı tip (cam elyafı) kumaş için kullanılabileceğinden, aynı projede Fixscreen, Panovista (Max) ve Slidefix kumaşları arasında artık bir fark yoktur. Ve daha da ileriye gidersek, bir teras kaplamanın altındaki fiberglas kumaşlarla aynı zamanda perdelerin yapı içindeki diğer güneş kontrol ürünlerinin geri kalanlarıyla mükemmel bir uyum sağlıyor.

Daha önce, Slidefix sadece polyester kumaş ile mevcuttu çünkü yanal sürme özelliği nedeniyle, çekme yüküyle baş edebilecek türden tek kumaştı. Güneş kontrolü yana doğru kaydığında kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Slidefix’in şimdi de Sergé fiberglas kumaşı (ve hatta sineklik) ile donatılabileceği gerçeği, gerdirme mekanizmasının önemli bir güncellemesinden kaynaklanıyor. Bu, fiberglas kumaşa özgü olan daha geniş “uzama” emilimini mümkün kılar.

Kumaşda bir yenilik de, Slidefix’in fiberglas kumaş ile donatılması ile sağlanan güneş kontrolü noktasında sistemin başarısı için önemli bir katkıdır.

Renson serisi perdelerde yeni bir ürün: PVC içermeyen kumaşlar

2018’in başından beri, Fixscreen güneş kontrol kumaşları için kumaş çeşitliliği de PVC içermeyen polyester ve akrilik kumaşlar ile genişletildi. Bu kumaşlar özellikle çevre dostu ve geri dönüştürülebilir, “Vuscreen Bergam” PVC içermeyen polyester bir kumaştır. Diğer polyester kumaşların aksine, bu kumaşın oldukça dokunmuş bir görünümü vardır. “Elements”, güneş kontrol özelliklerinin yanı sıra gizlilik açısından da yüksek puan alan PVC içermeyen bir akrilik kumaştır. Karartma kumaşlarından farklı olarak, maksimum 22m²’ye kadar kullanılabilirler. Hem içten dışa hem de tam tersi evinizde rahat ve sıcak bir atmosferin oluşmasına katkıda bulunur.

Devamını Oku

Dış Gölgeleme Sistemleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi örnek bir projeye imza attı

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’de ilk yanları ve çatısı açılıp kapanabilen tenis merkezi olma özelliğine sahip.

Dört mevsim istenilen hava koşulunda kullanma imkân tanıyor.

Proje Adı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tenis Merkezi

Yer: Güzelce – İstanbul

Yapım yılı: 2018

Mimari proje: Arima Mimarlık

Müteahhit: NTA Yapı İnşaat

Uygulama: Tensaform Membran AŞ

Ürün: Harol SC800 Dış Perde sistemi

Metraj: 3200 m2

 

Devamını Oku

Dış Gölgeleme Sistemleri

Astana Stadyumu’nun çatı sistemi de Türk firmalara emanet

Yayın Tarihi:

on

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türk mimarlar tarafından tasarlanan ve bir Türk inşaat şirketi tarafından inşa edilen Astana Arena Stadyumu’nun en büyük özelliği olan kapanan çatı hareket sistemi için Yılmaz Redüktör’e ait 8 adet HT1223 ve 4 adet KR673 redüktör kullanıldı.

FIFA ve UEFA kriterlerine uygun olarak dizayn edilen futbol sahası, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çimlerle kaplanmıştır. Sahanın üzeri, teknik özellikleri yüksek pitch cover gibi malzemelerle kaplanabilmektedir. Tüm bu özellikleri sayesinde stadyumun, futbol müsabakaları dışında farklı spor müsabakalarına, konser ve fuarlar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapması planlanmaktadır. Toplam oturma kapasitesi 30 bin kişi olan stadyumun, alt tribün alanları 16.000, üst tribün alanları ise 14 bin kişi oturabilecek şekilde planlanmıştır.

Astana Stadyumu 232 bin 485 metrekarelik alana kurulmuştur. Stadyumun ana formu elips olup, elips geometrisi kendisini çatı kabuğunda göstermektedir. Stadyumun ana taşıyıcı konstrüksiyonu çelikten inşa edilmiştir. İstenildiğinde 15-20 dakika içerisinde tamamen açılıp kapanabilme özelliğine sahip hareketli çatı kanatları doğu-batı yönünde, ana taşıyıcı çelik elemanların üzerinde hareket edebilmektedir.

Redüktör seçimi

Gerekli olan redüktör büyüklüğünün seçimi yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen tork değerlerine ve istenen çatı açma-kapama sürelerine göre yapıldı.

Gerekli tork hesabı çatının kendi ağırlığının yanında stadyumun bulunduğu yerin iklim koşulları dikkate alınarak kanadın üzerinde biriken kar miktarı ve açma-kapama esnasında rüzgârın oluşturacağı direnç kuvveti de göz önüne alınarak yapıldı.

Rüzgâr yükü olmayan bir ortamda tek kanat ağırlığı 752 ton ve üzerinde biriken kar yükü ise 870 ton olarak bulunmuştur. Buna göre kar yükü dahil her bir kanadın ağırlığı 1622 ton olarak bulunur. Kanadın hareket ettirilmesi için ise 258032 N çekme kuvveti gerekmektedir. Kış şartlarında 40 kg/m2 basınç veren bir rüzgâr yükünü yenebilmek içinse gerekli olan kuvvet 141264 N olarak hesaplanmıştır.

Her bir çatı iki tahrik grubu tarafından hareket ettirileceği için tek bir tahrik grubu için çekme halatındaki yük,

Fçekme=258032+1412642=199648N/halat

olarak hesaplanır.

Redüktör çıkış miline montajı yapılacak 1m çapındaki tamburdaki tork değeri ise,

Ttambur=199648×0,5=99824 Nm

olarak hesaplanır.

20 dakika açılıp kapanabilmesi için kanadın 2 m/dak hızında hareket ettirilmesi gerekmektedir. Buna göre istenen tambur devri frekans invertörle hız ayarı yapılacağı için yaklaşık 1 d/dak’dır.

Redüktör çıkış miline montajı yapılacak tambur tahrik momenti 99.824 Nm ve 1 d/dak tambur devrine göre gerekli olan motor gücü,

Pmotor=99.824 x 19550×0,88=11,9 kW

olarak hesaplandı. Stadyum çatı hareket sisteminde 4 adet tahrik noktası olduğu için 18,5 kW gücünde ve 1400 d/dak motor devrinde 4 adet asenkron elektrik motoru kullanılmıştır. Motorlar kumanda sisteminde belirtildiği gibi frekans invertörlerle kumanda edildi ve elektromanyetik frenli olarak redüktörlere montajı yapılmıştır.

Gerekli olan fren torku,

Tfren=11,9×95501400×9,81x2=8,3 kgm

olarak hesaplandı. 30 kgm, 24 volt pervaneli motor arkası elektromanyetik fren seçimi yapılmıştır. Emniyet katsayısı 3,6’dır.

1400 d/dak motor devri ve yaklaşık 1 d/dak olacak çıkış devrine göre ihtiyacımız olan redüktör çevrim oranı,

i=1400 ’dür.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi çatı hareketini sağlayan halatların sarıldığı tambur H Serisi endüstriyel tip redüktörlerin çıkış millerine montaj yapılmıştır. 1 d/dak çıkış devrini sağlamak için yaklaşık 6 kademeli bir redüktöre ihtiyaç olduğu için giriş redüktörü olarak KR Serisi redüktör kullanılmıştır.

Tamburu 2 adet H Serisi redüktör tahrik ettiği için tek bir H Serisi redüktörün çıkış torku,

Tredüktör=Ttambur2=998212=49910 Nm

olarak hesaplanır.

Bu bilgiler doğrultusunda seçilen redüktörler,

HT1223.01U – i=54,45 (sağ giriş ve çıkış milli)

HT1223.01V – i=54,45 (sol giriş ve çıkış milli)

Redüktörlerin nominal tork değeri 70000 Nm olup, ihtiyaç olunan çıkış torkuna göre servis faktörü fs=1,4’tür.

İlk tahrik redüktörü,

KR673.X4-180M/4 – i=28,10

18,5kW-1400 d/dak direkt akuple motorlu ve 30kgm-24 volt frenlidir. Çıkış devri 50 d/dak ve özel çift çıkış milli konik tip redüktördür. Servis faktörü fs=1,2’dir.

KR ve HT redüktörlerinin kombinasyonu ile elde edilen çevrim oranı,

i=28,10×54,45=1530,04

çıkış devri,

n2red.=14001530,04=0,92 d/dak

olarak hesaplanır.

Motor gücüne bağlı olarak tamburda elde edilen tork değeri,

T2red.=18,5x9550x0,880,92=168993 Nm

olarak bulunur.

Çevre şartlarının dikkate alınması

Kazakistan’ın coğrafi şartlarından dolayı hava sıcaklığı kışın -40°C’ye kadar düşmektedir. HT ve KR Serisi redüktörler için standart olarak kullanılan 460 viskoziteli mineral yağlar bu sıcaklıkta çalışmaya uygun olmadığı için uygun viskoziteli sentetik yağ seçimi yapıldı.

Bununla birlikte KR redüktörler için termostatlı ısıtıcı seçimi yapıldı. İlk tahrik redüktörleri olarak kullanılacak KR Serisi redüktörler HT redüktörlere göre daha yüksek devirde çalışacaklardır. Buna bağlı olarak yağın 0°C’nin altındaki sıcaklıklarda yağ viskozitesinin yükselmesinden doğacak kayıplarını ortadan kaldırmak için ısıtıcı kullanılmıştır. Otomatik devreye girerek yağ sıcaklığının eksi sıcaklık değerlerine düşmesine izin vermeyen ısıtıcılar özel tasarlanmış KR redüktör gövdesi içerisine kartuşlu şekilde montaj edildi. Böylece oluşabilecek ısıtıcı arızalarında redüktörlere herhangi bir müdahalede bulunmadan ısıtıcının yenisiyle kolayca değiştirilebilmesi sağlandı. Isıtıcının seçiminde yağ miktarı ve sıcaklık farkına bağlı olarak hesaplanan ısıtıcı gücünün yanında ısı akısı da dikkate alınmıştır. Yüksek ısı akısına sahip ısıtıcı, yağı hızlı bir şekilde karbonlaştırarak yağın yağlama özelliğinin yitirilmesine sebep olacağı için ısı akısı değeri maksimum 1,0W/cm2 olacak şekilde ısıtıcı tasarımı yapıldı.

Redüktörlerin montajı

Çatıların hareket ettirilmesini sağlayan çekme halatlarının sarılacağı tamburlar H Serisi redüktörlerin çıkış millerine montaj edilmiştir. H Serisi redüktörlerin biri sağ giriş ve sağ çıkış milli (HT1223.01U) diğeri ise sol giriş ve sol çıkış millidir (HT1223.01V). İlk hareketi veren KR673.X4-180M/4 redüktör direkt akuple motorlu ve H Serisi redüktörlere akuple olacak şekilde özel çift çıkış millidir. H Serisi redüktörlere rupflex tipi kaplinlerle bağlıdır. KR redüktörünün çıkış torku 3546Nm’dir ve seçilen kaplinlerin emniyeti bu tork değerine göre 3,2 alınmıştır.

Redüktörlerin birbirlerine montajı sırasındaki en önemli husus KR redüktörün çıkış torkunun tahrik ettiği HT Serisi redüktörlere eşit şekilde dağılmasıdır. Torkun eşit dağılmaması durumunda tek redüktör tüm yükü alacağından redüktör seçiminde yapılan kabulün dışına çıkılacak ve mekanik yönden arızalar meydana gelebilecektir. Bunu ortadan kaldırmak için rupflex kaplinlerin bir tanesi açısal pozisyon ayarı yapılabilecek şekilde tasarlandı ve montaj sırasında redüktörlerin birbirlerine göre boşlukları alınarak kaplin cıvatalarının sıkılması sağlandı.

Hareket tahrik sistemi her bir kanat diğerinden bağımsız hareket edecek şekilde tasarlanmıştır.

Çatı kanatlarının birlikte hareket ettirilmesi vektörel kontrollü sürücülerin yardımıyla çatıların senkron hareket ettirilmesiyle sağlanır.

H Serisi redüktörlerin genel özellikleri

H Serisi, Yılmaz Redüktör ailesinin endüstriyel tip redüktör grubudur. H Serisi olarak paralel milli helisel dişli 2, 3 ve 4 kademe olarak üretilmektedir. B Serileri ise giriş kademesinde konik dişli grubu bulunan diğer kademeleri helisel dişlilerden oluşan 3 ve 4 kademe endüstriyel tip redüktörlerdir.

Aşağıda da görüldüğü gibi 20 farklı gövde büyüklüğünde 470.000 Nm’ye kadar nominal tork değerine sahip redüktör grubudur.

H03 / B03 4.850Nm

H04 / B04 5.500Nm

H05 / B05 9.000Nm

H06 / B06 11.000Nm

H07 / B07 19.000Nm

H08 / B08 24.000Nm

H09 / B09 29.000Nm

H10 / B10 36.000Nm

H11 / B11 55.000Nm

H12 / B12 70.000Nm

H13 / B13 90.000Nm

H14 / B14 110.000Nm

H15 / B15 150.000Nm

H16 / B16 165.000Nm

H17 / B17 200.000Nm

H18 / B18 240.000Nm

H19 / B19 300.000Nm

H20 / B20 345.000Nm

H21 / B21 420.000Nm

H22 / B22 470.000Nm

H ve B Serisi redüktörler çok farklı bağlantı opsiyonları ve aksesuarlara sahiptirler,

 • IEC motor bağlantı flanşı
 • Çıkış bağlantı flanşı
 • Gövde üzeri fren montajı
 • Gövde üzeri geri dönüş kilitli
 • Çok alternatifli giriş-çıkış mil yönleri
 • Her yönden montaj yapılabilme
 • Farklı yağmala ve soğutma opsiyonları
 • DIN5480 çoklu kamalı çıkış mili opsiyonları
 • Vinç uygulamaları için tambur bağlantı flanşı opsiyonu

Ayrıca H ve B Serisi endüstriyel tip redüktör grupları içerisinde özel sektörel çözümlerde mevcuttur. Plastik enjeksiyon makinelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek eksenel yük taşıma kapasitesine sahip büte rulmanlı HTE Serisi redüktörler ve kovalı elevatörlerin tahrik ünitesi olarak kullanılan BT yardımcı tahrikli redüktörler standart üretim içerisinde bulunmaktadır.

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com