Connect with us

Mimarlık

Guardian Glass ürünleri Regnum Sky Tower’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

MSA Mimarlık tarafından tasarlanan, yenilikçi mimari dili ve görselliğiyle Ankara şehir dokusunda kendini fark ettiren Regnum Sky Tower’ın özgün cephe tasarımı Guardian Glass ile biçimlendi. Yapının cephelerinde kullanılan Guardian SunGuard®HP Silver 35/26 kaplamalı cam, ışıkla doldurulmuş çalışma ve yaşam alanları sağlıyor.

Dünyada ve Türkiye’de birçok ikonik yapının cephe tasarımına cam ürünleri ile katkı veren Guardian Glass, MSA Mimarlık imzası taşıyan Regnum Sky Tower’a da Guardian SunGuard HP Silver 35/26 kaplamalı cam ile önemli bir katkıda bulundu. Isı ve mor ötesi ışığın artışına yol açmadan yüksek derecede şeffaflık sunan cam ürünü, tüm uygulamalarda maksimum görünür ışık geçirgenliğine izin verirken, güneş kontrolünü ve ısı yalıtımını tek bir kaplama üzerinde buluşturuyor.

Ofislere yüksek konfor standartlarının eklemlenmesiyle iş yaşamının sıradanlaşan düzenine yeni bir yorum katan Regnum Sky Tower’ın kütle plastiği, dinamizm ile parçalanarak yükseliyor ve her ofisin ve her çalışanın ihtiyaçlarına cevap verecek farklı mekan zenginlikleri ortaya çıkıyor. Yapı, açık-yarı açık-kapalı alan dengesini kütle düzeni içerisinde homojenize ederek kullanıcılarına sunuyor. İlgi çekici bir mimari yaklaşımla tasarlanan cephede tercih edilen Guardian SunGuard HP Silver 35/26 kaplamalı cam, yansıtılan ve geçen ışıkta homojen renk elde edimi sağlıyor. Ürün lamine güvenlik camı olarak mevcut bulunabiliyor ya da sonradan lamine edilebiliyor. İster tempersiz ister temperli kullanılabilerek tek ürün avantajı ile öne çıkan bu cam, aynı zamanda tam ya da kısmi olarak temperlenebiliyor veya bombelenebiliyor.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimarlık

“Dekorasyonda farkındalık çağı başlıyor”

Yayın Tarihi:

on

Fonksiyonel tasarım ve estetiği buluşturan ödüllü konut ve ofis iç mekan tasarımları ile sektöre farklı bir bakış açısı sunan EDDA Architecture Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, senenin önde gelen dekorasyon trendlerini değerlendirdi. Yılın renklerinin yanı sıra ön plana çıkan malzemeleri ve dekorasyon akımlarını analiz eden iç mimar, pandeminin dekorasyona etkisine de değindi.

Son olarak tasarımını ve uygulamasını gerçekleştidiği İmak Ofset Yönetim Ofisi ile European Property Awards 2020’de “Best Office Interior Turkey” ödülüne layık görülen EDDA Architecture Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, Pantone tarafından seçilen “ultimate gray” ve “illuminating” renklerinin yanı sıra malzeme, mobilya ve aksesuarlarda ön plana çıkan son trendleri, gitgide daha çok ses bulan Eco-chic, Cottagecore, Hygge ve Wabi Sabi akımları ile pandeminin dekorasyon uygulamaları üzerindeki etkisini detaylı olarak analiz etti.

Pantone tarafından seçilen Ultimate Gray (Dumanlı Gri) brüt beton gibi hayatımızdaki güçlü parçaları temsil ederken, Illuminating (Parlak Sarı) güneşi, iyimserliği ve umudu temsil ediyor. Modadan dekorasyona tüm sektörlerin ortak başlangıç noktası olarak kabul ettiği bu renklerin küresel ve estetik olarak ortak bir dil oluşturduğunu belirten Eda Tahmaz, malzemeden mobilyaya, ev tekstilinden aksesuarlara kadar dekorasyonun her kaleminde bu sene “pozitif düşünmeye ve iyi hissetmeye” yönelik bir eğilimin olduğunu vurguluyor.

Daha iyi hissettiren ve pozitif enerji veren seçimlere yöneleceğiz”

Küresel boyutta yaşadığımız pandeminin de etkisiyle uzmanlara göre; 2021 yılı ile birlikte bir tür farkındalık çağına giriliyor. Tasarımcılara düşen en önemli görevlerden birisinin de, karbon salınımı düşük üretim teknikleriyle üretilmiş ürünleri gözden geçirerek kullanmak olduğunu aktaran iç mimara göre bioplastik, geri dönüşüm veya üst dönüşüm malzemeler, 2021 senesinde projelerde daha fazla yer bulacak. Örneğin, malzemesi sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen hindistan cevizi lifi, deniz yosunu, keten, kenevir ve jüt gibi malzemelerden el dokuması halılar günümüzde daha çok yaygınlaşıyor.

Mobilyalarda yuvarlatılmış hatlar, kalem bacaklar, canlı tonların başını çektiği bir renk paleti, psychodelic desenler ve retro çizgiler ile evlerde disko çağına geri dönüldüğünün haberini veren Tahmaz, ekliyor: “Daha iyi hissettiren ve pozitif enerji veren seçimlere yöneliyoruz. Renk ve desenlerin özgür frekanslarıyla evlerde 70’lerin funk ruhunu yeniden canlandırıyoruz. Geçtiğimiz sene tasarım fuarlarının yıldız oyuncularının ortak noktaları; kıvrımlı, boğum boğum, sevimli formları ve insanda iyi duygular uyandıran renkleriydi. 2021’de de popüleritesini koruyan bu organik formlar kanepelerden, top gibi koltuklara, yuvarlatılmış hatlarıyla aydınlatmalara kadar dekorasyonun her alanında karşımıza çıkıyor.”

Eskiden hasır ve rattan mobilyalar bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez elemanlarıyken iç ve dış mekan arasındaki sınırların belirsizleşmesiyle salon, mutfak ve hatta yatak odalarına da dahil olmaya başlıyorlar. Hafifliği ve doğallığı ile tercih sebebi olan hasır koltuklar, rattan yatak başları, hasır kapaklı dolaplar, rattan komodinler iç mekanlarda farklı stillerle uyumlu bir bütün yaratıyorlar. Bunların yanı sıra merinos yününden kaşmire uzanan bir yelpazede duyulara hitap eden yumuşak dokulu tekstiller, kürk, keten, yün, peluş, şönil ve keçe gibi mekana sıcaklık katan dokular da tamamlayıcı unsurlar olarak karşımıza çıkıyor olacak.

Aksesuar seçimlerinde ise 2021 yılında güncel ve modern ürünlerin yanı sıra eski ve manevi açıdan değerli aksesuarların kullanıldığını göreceğiz. Vintage, eski ama anlamlı diyebildiğimiz ürünler daha çok yaşam alanlarımıza giren aksesuarlar oldu. Doğal malzemenin kullanıldığı el yapımı ürünler de bu yılki trendler arasında.

“Sürdürülebilirlik ve doğallık mutfak ve banyolarımızda da yer bulacak”

Mekanlarımızda sürdürülebilirlik ve doğallık arayışının akla gelen her alanda olduğunu vurgulayan Eda Tahmaz, doğal ahşap kaplama malzemelerin, ahşap görünümlü fayansların, mermer, porselen ve seramiğin yanı sıra özellikle de banyo ve mutfaklarda kullanılan değişik renk ve dokudaki mozaiklerin ön plana çıktığını aktarıyor. Bu yıl düzensiz, pürüzlü yüzeyli doğal malzemelerin kullanımı ile banyo aksesuarlarında da vintage ürünler, doğal ve eski konseptli olarak tasarlanmış banyolar öne çıkıyor.

Koronovirüsün de etkisiyle evde her zamankinden daha fazla yemek yapmak, mutfağı ilgi odağı haline getirdi. Bu durumla beraber mutfakların, sadece ihtiyaçların görüleceği mekanlar yerine bütün aile bireylerinin birlikte vakit geçirebileceği mekanlar olmasına yoğunlaşıldı. Mutfak dekorasyonlarında eskiyi atıp yeniyi getirmek yerine, eskiyi yenilemek bu yılki trendler arasında. Doğal, kolay temizlenebilen malzemelerin ve nötr renklerin mutfaklarımıza gireceğini düşünen iç mimara göre, patine ahşap yüzeyler ve metal dokular da mutfaklara eski ancak modern bir görünüm katacak.

“Yenilenirken kendimizi her zaman huzurlu ve güvenli hissettiğimiz geçmişimizden esinleniyoruz”

Doğadan, nostaljiden ve tropikal bir kaçış arzusundan etkilenen yaşam alanları yaratılırken karşımıza, hygge, endüstriyel stil, wabi sabi, vintage, cottagecore, mid century, eco-chic gibi stillerin çıktığını açıklayan Tahmaz, bu stillerin ortak noktasının bize geçmişten ulaşıp yaşadığımız döneme ayak uydurmaları olduğunu söylüyor.

Bir nevi sıcak minimalizm olan Eco-chic, zanaatın sıcak tonlarla buluştuğu bir akım. Altın bej, yosun yeşili, zeytin yeşili ve yanık turuncu renkleri öne çıkarken; mat kadife, buklet ve keten gibi dokunma duyusuna hitap eden kumaşlar rahatlık ve koza duygusuna hizmet ediyor.

Taşradaki kulübe yaşamı hissini alıp, nerede yaşarsak yaşayalım evlerimize bu havayı getiren Cottagecore stilinin temeli stresten, hastalıktan kurtulma, iyileşme arayışına dayanıyor. Renk skalası, nötr ve pastel renklerin her tonu iken keten, yün, keçe, dantel, masif ahşap mobilyalar, tartan desenleri, goblen kumaşlar,bakır, kalay, emaye ile birlikte topraktan yapılmış kap ve aksesuarlar bu stilin belirleyici kodları.

Evde rahatlık, konfor ve sıcaklık gibi olgulara odaklanan tüm İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi haline gelmiş ve yalnız ya da arkadaşlarla birlikte en basit anların bile keyifli bir ritüele dönüştürülmesini ifade eden Hygge stilinde dekorasyon, yumuşacık battaniyeler, minderler, mumlar ve kilimler gibi objelerle sıcaklık hissini artırmaya odaklanıyor.

Wabi Sabi stilinin öne çıkan özellikleri arasında ise asimetri, basitlik ve doğal nesneler yer alıyor. Genel olarak, abartısız, hatıraları olan, eski, nostaljik ve antika nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu anlayışta renklerden mobilyalara, yüzeylerden aksesuarlara kadar tüm detaylarda yalınlığın ve yaşanmışlığın izleri görülür. Sentetik ve yapay duran hiçbir ögeye yer verilmez. Eşyaların birbirleriyle uyumlu görünmeleri gerekmez. Önemli olan yaşanmışlığı, ruhu ve estetiği olan nesnelerin uygun şekilde bir araya getirilmesidir. Doğası gereği birbiriyle aynı olamayacak el yapımı seramikler, doğal ahşap mobilyalar, kendinden kırışık keten yatak örtüleri gibi mobilya ve aksesuarlar Wabi Sabi’yi evinize taşımanın başlangıç noktaları olabilir.

“Pandemi süreci ile beraber önceden çok da önemsemediğimiz bir çok şey için ayrı mekan ihtiyacı hisseder olduk…”

Zorunlu olarak evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz, sosyal hayatımızın ve dışarı ile olan bağlantımızın neredeyse bittiği bu pandemi sürecinde, kendimize ve yaşadığımız mekana daha da odaklandığımızı belirten İç Mimar Eda Tahmaz, bu durumun bize, evlerimizde atıl duran yerleri değerlendirme imkanı sunduğunu söylüyor ve pandeminin dekorasyon üzerindeki etkisi ve dikkat etmemiz kriterler üzerine görüşlerini şu sözlerle aktarıyor:

“Birçoğumuz için evimiz iş yerimiz oldu. İşin eve taşınmasıyla beraber ev içinde mekandan izole ve konforlu bir çalışma alanı ihtiyacı doğdu. Hatta online toplantılarda arka fonun gözükmesi gibi etkenler çalışma mekanlarının estetik kaygı ile oluşturulmasında etkili oldu. Ayrıca çalışma alanlarında kullanılacak mobilyaların da ergonomik, işlevsel ve estetik olması önem kazandı.

Pandemi süreci ile beraber evde ailemizle daha çok vakit geçirir olduk ancak kendimiz ile baş başa kalacağımız hobilerimize de ayrı bir önem verir olduk. Bu nedenle evde hobilerimiz için ayrılan köşeler, belki de ‘evimde mutlaka olmalı’ dediğimiz mekanlar arasına girdi.

Pandemi sürecinde konut iç mekan tasarımlarında dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında öncelikle renk seçimi geliyor. Mekanlarda bej ve toprak tonları, beyaz, gri, krem, toprak tonları, yosun yeşili gibi sıcak tonlar seçilmelidir. Pantone’un 2021 trend renkleri olarak seçmiş olduğu Ultimate Gray (Dumanlı Gri) ve Illuminating (Parlak Sarı) renklerini ve bu renklerin tonlarını da mekanlarımızda görmek mümkün olacak. Doğal, sürdürülebilir malzeme kullanımı da yaşadığımız mekana yaşanmışlık hissi katması yönünden oldukça etkili.

Bir diğer önemli kriter de yaşadığımız mekanın doğal ışık alması. Aydınlatma tercihimiz her zaman gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmak üzerine olmalı. Daha sonra aplikler, mumlar ve lambaderlerle aydınlatma desteklenmeli.”

Devamını Oku

Mimarlık

Pulver dijital çözümlerle mimarlara destek oluyor

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ve üç kıtada 48 ülkeye satış gerçekleştiren toz boya firması Pulver, 2021 yılında mimarlarla iş ortaklığını geliştirecek projelere imza atıyor. Pulver Colors Project kapsamında geliştirdiği Dijital Kartela projesiyle mimarların ve tasarımcıların işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük toz boya üreticisi olan Pulver, “Pulver Colors Project” çerçevesinde gerçekleştirdiği yeniliklerle mimarlara ve tasarımcılara fiziksel ve dijital çözümlerle destek veriyor. Pulver Colors Project’in ilk adımı olan Dijital Kartela, mimari ekiplere, endüstri ürünleri tasarımcılarına ve tasarım programlarını kullanan tüm profesyonellere, projelerine ve ürünlerine Pulvercolors.com aracılığıyla Pulver toz boya renklerini uygulama imkanı sunuyor.

Almanya, Romanya, Rusya ve Ukrayna’daki aktif satış ofisleri ve ürün stokları sayesinde 48 farklı ülkeye ürünlerini ulaştırarak son 6 yıldır ülkemizin en fazla ihracat yapan boya firması olma başarısını gösteren Pulver’in alüminyum başta olmak üzere tüm metal yüzeyler için tercih edilen toz boya ürünleri, atık çıkarmayan geri dönüşümlü kullanım özellikleri, hiçbir organik uçucu içermeyen çevreci yapıları ve sınırsız renk seçenekleri sayesinde dünyanın hemen her yerinde hayata geçirilen çağdaş mimari projelerde kullanılıyor. İstanbul Havalimanı, Amsterdam’daki World Trade Center, Londra’daki Royal Heights, Katar’daki National Museum of Qatar ve ABD’deki 302 East Manhattan gibi farklı fonksiyonlardaki prestijli yapılarda yer bulan Pulver toz boya ürünleri, iç ve dış mekanlardaki metal yüzeylerde uzun süre renk canlılığı ve parlaklık dayanımı sağlayarak, estetik görünümün yanında üstün koruma özelliği de sunuyor.

Son yıllarda mimarlık üretiminde dijital programların kullanımlarının artması, mimarların ürünün seçilen renklerini render üzerinde daha gerçekçi tonlarda sunmak istemeleri ve yurt dışındaki tasarımcı ve mimarların Pulver renk kataloglarına çok daha hızlı ulaşabilmeleri için yaratılan Dijital Kartela, V-Ray, Corona, 3DsMAX tasarım programlarına uyum sağlıyor. Mimarlar, mevcut teknolojiyle sağlanan en yüksek çözünürlük kalitesinin sunulduğu Pulver Dijital Kartela’ya Pulvercolors.com sitesi üzerinden ulaşarak üyelik oluşturduktan sonra, sitedeki üç farklı görsel üzerinden farklı ışık yansımalarını da göz önünde bulundurarak tasarımdaki renk kararını hızlı bir şekilde verebiliyor ve Pulver renklerini kütüphaneye indirerek, projelerini renklendirebiliyor.

Dijital Kartela’daki renkler, Pulver’in mimari seri katalogları olan “Habitat” ve “Platinum”un dijital versiyonları olarak yer alıyor. Pulver Habitat serisindeki “texture” bitişli renkler, boyanan yüzeylere renk derinliği sunan cepheye uyumlu dokular ile mimari dünyanın tasarımlarını desteklerken, bu serideki pütürlü renkler yüzeydeki görsel hataları minimuma indirme imkanı sunuyor. Ağırlıklı olarak alüminyum ve mimari sektörde kullanılan Pulver Habitat kataloğundaki ürünlerin tamamı, AR-GE merkezlerinde mimari ekiplerin projelerine özel olarak tasarlanan eşsiz renklerden oluşuyor. Polyester bazlı reçine kullanılarak üretilen bu boyalarda metalik pigmentler bulunuyor ve bu özellik sayesinde, ışığın renklerden farklı şekillerde yansıması sağlanarak estetik bir görünüm elde ediliyor.

Doğal alüminyum ve eloksal renk yelpazesinin toz boya alternatifi olarak tasarlanan Pulver Platinum renkleri ise, ağırlıklı olarak alüminyum ve mimari sektörde tercih ediliyor. 27 farklı renkten oluşan Pulver Platinum kataloğundaki boyaların içinde metalik pigmentler bulunuyor ve pürüzsüz bir bitiş sağlıyor. Bu özellik sayesinde ışığın renklerden farklı şekillerde yansıması sağlanarak ayrıcalıklı bir görünüm elde ediliyor. Pulver Platinum ve Pulver Habitat kataloglarındaki tüm renkler, Class 1 serisinde 10 yıl, Class 2 serisinde ise 25 yıl dış cepheye dayanımlı olarak üretiliyor.

Pulvercolors.com sitesi üzerinden Dijital Kartela’ya ulaşarak, üç boyutlu tasarım programlarınızda Pulver renklerini farklı ışık yansımalarını da göz önünde bulundurarak projeleriniz üzerinde görüntüleyebilir, tasarımlarınızı Pulver renklerinin gerçeğe en yakın haliyle renklendirebilirsiniz.

Devamını Oku

Mimarlık

Work of Arch Studio tasarımıyla Proje No 3 Projesi

Yayın Tarihi:

on

Proje No 3 Projesi, Work of Arch Studio tarafından; Altı katlı bir fabrikanın yönetim kati olarak 350 m2’lik  tek bir katta 4 yönetici ofisi, 1 toplantı odası, karşılama ve bekleme alanları düşünülerek tasarlanmıştır.

Ofis tasarımında perspektif ve gün ışığından  maksimum düzeyde yararlanılarak daha sıcak ve doğal bir ortam oluşturulmak amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra mekanların tasarımında farklı konseptler düşünülmüştür. Renk skalası olarak bazı odalarda daha natürel tonlar ve dokular tercih edilirken, bazı odalarda ise siyah ve gri tonlar kullanılarak maskülen ve eklektik bir etki verilmesi sağlanmıştır.  İkinci kuşağın aktif olarak çalıştığı  yönetici odalarında; mevcut  freskler ve aile yadigarı mobilyalar, tasarım bütünlüğü içerisinde yeniden düşünülmüştür.

Çoğunluğu Türk sanatçıların eserlerinden oluşan, büyük ve değerli bir sanat koleksiyonuna sahip olan firmanın, yönetici odalarının tasarımında; kişisel hobiler ve zevklerin ağırlıklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu detaylarla birlikte her alan, kendi içinde fark yaratmakta ve karakteristik özelliğini ortaya koymaktadır.

Proje Ofisi: Work of Arch Studio

Tasarım Ekibi: Aslı Eğilmezler

Lokasyon: İstanbul / Türkiye

Proje yılı: 2019

Uygulama sureci: 2019 – 2020

Toplam inşaat alanı: 350m2

Proje Tipi: Ofis

İşveren: Özel Müşteri

Fotoğraflar: Ömer Uzun

Sanat koleksiyonunda eserleri olan sanatçılar; Seçkin Pirim, Ahmet Oran, Ekrem Yalçındağ, Yiğit Yazıcı, Ahmet Güneştekin, Pınar Dupre, Ozan Oganer, Ergin İnan, Peter Kogler, Kezban Arca Batıbeki

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com