Connect with us

Dış Gölgeleme Sistemleri

Renson Linarte ile göz alıcı cepheler

Yayın Tarihi:

on

Renson Linarte, estetik, dikey tasarımlı duvar kaplamasında yeni bir boyut açıyor. Linarte sonsuz şekilde özelleştirilebilir ve iç-dış mekânlarda göz alıcı bir cephe oluşturmak için birleştirilebilir.

Alüminyum Linarte profilleri, görünmez klipsler kullanılarak arkadaki yatay bir destek yapısına monte edilmiştir. Bu sadece termal genleşme ile bozulma olasılığını dışlamakla kalmaz, aynı zamanda özellikle profillerin -her biri ayrı ayrı hareket edebilen- kavisli duvarlar için sonlandırma elemanları olarak da kullanılabileceği anlamına gelir. Seçtiğiniz RAL renginde veya eloksal kaplamalı yüzey işlemiyle, Linarte cephesi dayanıklı, renkli ve bakımı kolaydır. Özellikle, nihai görünüşü oluşturma seçenekleri neredeyse sınırsızdır. Örneğin profilleri LED şeritleri veya tahta uçlarla doldurmak gibi. İkinci durumda, örneğin bir ev numarası veya bir logo eklemek bile mümkündür.

Linarte Block profilleri ve Çift profiller ayrı ayrı elde edilebilir ancak mükemmel şekilde eşleştirilebilirler. Blok bıçakları artık 2 boyutta (16 mm ve 33 mm) mevcut olduğundan, bunları birleştirmenin daha fazla yolu vardır. Siyah Eloksalli alüminyumdan yapılmış olan Niko Home Control görüntülü telefon sisteminin ultra düz harici video ünitesi gibi, dış mekân prizleri ve muslukları bu yeni cephe kaplamasına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Yani her zaman tasarımdan ödün vermeden kimin aradığını biliyorsunuz.

Renson Algarve teras kaplamalarının yeni jenerasyonu daha da zarif görünecek; neredeyse iki kat daha hızlı monte edilebilir (Camargue’e benzer şekilde) ve şimdi de cam ve Loggia sürme paneller ile döşenebilir hale getirildi. Ek olarak, Algarve şimdi sabit bir tavan versiyonuda mevcut. Bu yaşam alanının çevresinde tasarımcıya daha fazla tasarım seçeneği için fırsat sunacaktır. Örneğin, terasın üstündeki örtülü çatı kaplaması tarzı, ön kapının veya bitişik otoparkın üzerindeki sundurma ile mükemmel şekilde eşleştirilebilir. Ayrıca, ihtiyacınıza göre bir kaplama da oluşturabilirsiniz, bunlardan bazıları sabit ve bazıları da ilave bir teras kaplama olsalar da aynı yapının bir parçasıdırlar.

Sabit çatı 2 kattan oluşmaktadır: Anti-kondensasyon tabakalı boyalı, profilli çelik levha güçlü bir üst teras kaplama ve daha sonra, Renson’un Fixscreen güneş enerjisi kontrolü kumaşının yıllardır pazara damgasını vuran fermuar teknolojisi dahil olmak üzere, gerilmiş elek kumaşından oluşan estetik açıdan hoş bir alt teras kaplama şeklinde kullanılacak kumaş. Screen kumaş, görünür ara kirişler olmaksızın yapı tarafından sıkıca tutulur ve 8 renkte alternatifi mevcuttur.

Algarve and Algarve Canvas

Teknik özellikler:

 • Görülebilir vidasız zarif yapı
 • Entegre su tahliye sistemi
 • Maksimum boyutlar: Açıklık alanı 4500 mm, pivot taraf 6055 mm
 • Bağımsız, cephe montajı veya gizli montaj detayları
 • Tüm RAL renklerinde, ayrıca “bicolour” (farklı renklerde bükümlü çatı ve destekleyici yapı)
 • Seçenekler: Teras kaplamaya entegre edilebilir karşı LED aydınlatma sistemi, Fixscreen güneş kontrol perdesi, cam sürme paneller, Loggia sürme paneller, harici perdeler, sabit Linius duvarı.

Renson, hırsızlığa karşı dayanıklı menfez ürünleri yelpazesini genişletiyor

Bir binanın her bir cephe elemanına asgari bir hırsızlık direnci sınıfı tahsis etmek için risk analizleri kullanılır. Böyle bir sınıf “RC” kısaltması (Direnç Sınıfı) kullanılarak tanımlanır. Sınıflar 1 ila 6 arasındadır, bu sayede RC6 direnç sınıfı hırsızlık girişimlerine karşı en yüksek direnç seviyesini temsil eder.

RC2, saldırıya çok fazla eğilimli olarak kabul edilmeyen konut ve binalar için en yaygın kullanılan sınıftır.

Geçerli olan Renson ürün yelpazesi, 431RC2 bina ilgili yüzeyine monte edilen ve 421RC2 dahili menfezlere ek olarak 424RC2 hırsızlığa karşı dayanıklı bir menfez ürününü içeriyor. 424RC2, inox takviyelerine sahiptir.

Daha yüksek hırsızlığa karşı direnç gereksinimlerinin karşılanması gerektiğinde, Renson, yeni 421RC3 menfezini sunar. Bu menfez, 424RC2 menfezlerinde olduğu gibi maksimum 6m²’ye kadar boyutlandırılabilir. Ticari binalar için koruma bile RC4’e kadar sağlanabilir. Renson’un 423RC4 bina yüzeyine detay noktasına sabitlemek için çelik çubuklarla donatılmıştır.

Renson’un dış etkilere dayanıklı menfezleri, buna maruz kalan tüm kısımları, estetik bir bitiş ve optimum dayanıklılık elde etmek için tamamen alüminyumdan yapılmıştır (korozyon oluşmayacak şekilde). Renson’un uzun yıllara dayanan uzmanlığı, geniş bir standart boyut ve tasarım yelpazesine yol açmıştır. Ancak, bu standart ürünler kullanılarak belirli gereksinimler karşılanamaz bir proje çözümü gerekirse, Renson, “Projeye Yönelik Özel Çözümler” departmanı devreye girecektir. Özelleştirilmiş çözümler içeren büyük projeler, müşterinin gereksinimlerine cevap verecek şekilde yürütülür.

Evinizin güneş kontrol perdesi ile dinamik bir korumaya kavuşması

Güneş, özgür bir ışık ve ısı kaynağıdır, böylece evinizde güneş ışığından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Örneğin, daha soğuk aylarda, güneşin sıcaklığından mümkün olduğu kadar büyük, güneşe odaklı pencerelerden faydalanırsınız. Çünkü bu serbest ısı, ısıtma maliyetlerinizi azaltır. Aynı zamanda, yaz aylarında sadece evin içini hoş bir şekilde serin tutarak güneş ışınlarının yapınızın dış yüzeyinde kalmasını sağlar. Dinamik (veya hareketli) dış mekân güneş kontrol sistemleri, yılın her saatinde enerji tasarruflu yaşam için her iki seçeneğe de imkân verir. Ancak her şeyden önce, dış mekânlarda görünürlük sağlarken rahatsız edici yansımalar olmadan hoş iç ortam sıcaklıklarında rahat yaşamak içindir.

Cam elyaf kumaş, tüm güneş kontrol kumaşları için tek tip bir görünüm sağlar

2018’in ortasından itibaren, Renson’un yanal sürme güneş kontrol kumaşı Slidefix, fiberglas kumaş ile de üretilmektedir. Bu, özellikle göze büyük bir avantaj sağlar, çünkü şimdi tüm Renson perdelerı aynı tip (cam elyafı) kumaş için kullanılabileceğinden, aynı projede Fixscreen, Panovista (Max) ve Slidefix kumaşları arasında artık bir fark yoktur. Ve daha da ileriye gidersek, bir teras kaplamanın altındaki fiberglas kumaşlarla aynı zamanda perdelerin yapı içindeki diğer güneş kontrol ürünlerinin geri kalanlarıyla mükemmel bir uyum sağlıyor.

Daha önce, Slidefix sadece polyester kumaş ile mevcuttu çünkü yanal sürme özelliği nedeniyle, çekme yüküyle baş edebilecek türden tek kumaştı. Güneş kontrolü yana doğru kaydığında kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Slidefix’in şimdi de Sergé fiberglas kumaşı (ve hatta sineklik) ile donatılabileceği gerçeği, gerdirme mekanizmasının önemli bir güncellemesinden kaynaklanıyor. Bu, fiberglas kumaşa özgü olan daha geniş “uzama” emilimini mümkün kılar.

Kumaşda bir yenilik de, Slidefix’in fiberglas kumaş ile donatılması ile sağlanan güneş kontrolü noktasında sistemin başarısı için önemli bir katkıdır.

Renson serisi perdelerde yeni bir ürün: PVC içermeyen kumaşlar

2018’in başından beri, Fixscreen güneş kontrol kumaşları için kumaş çeşitliliği de PVC içermeyen polyester ve akrilik kumaşlar ile genişletildi. Bu kumaşlar özellikle çevre dostu ve geri dönüştürülebilir, “Vuscreen Bergam” PVC içermeyen polyester bir kumaştır. Diğer polyester kumaşların aksine, bu kumaşın oldukça dokunmuş bir görünümü vardır. “Elements”, güneş kontrol özelliklerinin yanı sıra gizlilik açısından da yüksek puan alan PVC içermeyen bir akrilik kumaştır. Karartma kumaşlarından farklı olarak, maksimum 22m²’ye kadar kullanılabilirler. Hem içten dışa hem de tam tersi evinizde rahat ve sıcak bir atmosferin oluşmasına katkıda bulunur.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Gölgeleme Sistemleri

Tekstil Membran Cephe Sistemlerine mimari yaklaşım

Yayın Tarihi:

on

Kompozit meshler ile mükemmel stabilite HTTF Asma Germe Membran Sistemleri, cephe mimarisindeki deneyimleriyle ürettiği ileri düzey mimari tasarımlarla üstün kalitede cephe sistemleri sunar.

İzmir Türk Koleji, Bornova

Cephe kullanımında kullanılan malzemeler polyester ipliklerin PVC ile kaplanmasıyla oluşan kompozit
mesh cephe ürünleridir. Cephe sistemlerinde kullanılan kompozit meshler ve membranlar tüm ömrü boyunca mükemmel stabilitesini ve fiziksel özelliklerini korur. Mikro delikli yapısıyla yapılarınızı sıcaktan ve olumsuz hava şartlarından korurken, içerden dışarıya doğru mükemmel bir görsel etki sağlar. Göz kamaşmasına karşı koruma özellikli kompozit meshler, UV’ye karşı yüksek dayanım içerir.
Mukavemet değerleri yüksek, özel renklerden oluşan cephe sistemleri mimarisi dokumaları, kolay bakımı ile yapılarınıza estetik ve performans anlamında katkı sağlar. Çevre hassasiyeti ve bilinci üst seviyede olan ürünler, %100 geri dönüştürülebilir teknoloji ile üretilmiştir.

Manisa OSB Endüstri Meslek Lisesi

Yunus Emre Pazaryeri, İzmir

İZTO Zip Perde Sistemi, İzmir

İZTO Zip Perde Sistemi, İzmir

DSİ Gümüldür, Manisa

Devamını Oku

Dış Gölgeleme Sistemleri

Harol’dan inovatif kanal detaylı yatay gölgelendirme sistemi

Yayın Tarihi:

on

HAROL, yeni geliştirdiği VZ-800 modeliyle çatı gölgelendirme sistemine yeni bir boyut kazandırdı.

Benzersiz özellikler

 • Tek sistem, her açıda çalışma imkânı
 • Yeni nesil dizayn
 • Süper kompakt kutu
 • Benzersiz ZIP sistemi ve temizlenebilir kumaşıyla yıllarca sürecek keyifli deneyim.
 • Kolay bakım ve az servis ihtiyacı.

Devamını Oku

Dış Gölgeleme Sistemleri

Mimari Uygulamalar: WESTPARK AVM “Ege’nin en büyüğü”

Yayın Tarihi:

on

Ege’nin incisi İzmir’de Bornova çıkışı Çanakkale yolu üzerinde İzmir’e hâkim bir nokta. Westpark AVM alanında Ege’nin en büyüğü ve asma germe membran üst örtüler ile alanında Türkiye’nin en büyükleri arasında bulunmaktadır.

Geçtiğimiz Mayıs ayında bir yaşını kutlayan AVM ile ilgili proje çalışmaları yaklaşık bir yıl sürmüş ve inşaatı da yine yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede toparlanmıştır.

Westpark AVM’de yaklaşık 11.000 metrekare izdüşümlü asma germe membran üst örtü sistemi kullanılmıştır. Bu da yaklaşık 16.000 metrekare kumaş kullanıldığı anlamına gelmektedir. Bu projede Mehler (Low And Bonar) firmasının TiO2 katkılı Tip2 ve Tip3 kumaşları tercih edilmiştir.

Tasarımı Dome Mimarlık “Dome+Partners” tarafından yapılan Westpark Alışveriş merkezinin Asma Germe Membran üst örtü sistemi HTTF Asma Germe Membran Sistemler (High Tech Tensile Fabrics) tarafından yapılmıştır. Sistem çözümleri EASY 2017 ve ERSTAB programları ile hibrit şekilde yapılarak, çelik ve membran sistemin çözümleri beraber yapılarak en uygun değer çözümler bulunmaya çalışılmıştır.

Membran imalatları İzmir Tire’deki tesiste üretilmiş, montajı yine aynı firma ekipleri tarafından yapılmıştır. Kumaşlar CNC kesim makinalarında kesilerek özel yürüyen hız ve ısı ayarlı robotlar ve HF kaynak makinaları ile kaynatılmıştır.

Tüm sistem de membran üst örtü sistemi ile ilgili olarak yaklaşık 250 ton çelik kullanılmış ve çelik kafesler ile 30-50 m arası açıklıklar geçilmiştir. Giriş avlusundaki orta uçan pilon yüksekliği 16 metredir ve mafsallı muz kafesler de yaklaşık 18 ila 32 m arası mesafe geçmektedir.

Giriş; giriş avlu; ara cadde; ara katlar; büyük galeri; foodcourt; yaya yolu; büyük ve de küçük kubbe de toplam 11.000 metrekare izdüşüm alanda yaklaşık 16.000 metrekare kumaş kullanılmıştır.

Ara cadde her biri 4 adet uçan pilon içeren beş modülden oluşmuş ve yirmi adet uçan pilon kullanılmıştır. Foodcourt ise; her biri 5 adet uçan modül içeren 9 modülden oluşmuş ve toplam 45 adet uçan pilon içermektedir.

Bu bölümlerde konik sistem tercihi; ısınan havanın yükselerek doğal olarak tepe bacalarından hacmi terk etmesini ve doğal bir serinlik sağlamasına imkân vermiştir.

Yaklaşık 120 m uzunluğa sahip olan ve İzmir Çanakkale otoyolu üzerinde bulunan yaya geçidinde ise toplam 20 adet modül kullanılmıştır. Yine yan kısımlarında Mehler  (Low And Bonar) firmasının TF 400 mesh malzemesi kullanılarak; görsel bütünlük ve algı kaybedilmeden gerekli yaya emniyeti sağlanmıştır. Oluşturulan oval silindirik tünel ile de yayaların rüzgârdan etkilenmeden karşıya geçmesi sağlanmıştır.

Büyük galeri her biri dört tane 9 metrelik büyük uçan pilon içeren ve her biri yaklaşık 650 metrekare olan üç büyük modülden oluşmaktadır. 16 metrelik dev uçan pilonun yaklaşık 9 çelik halat ile taşındığı giriş avlusu da 1000 metrekare alan kaplamaktadır.

Mimari tasarım ve uygulama ile ışık; statik yapı; görsel dinamizmi hoş bir gezinti alanı yaratmakla kalmayıp; İzmir’in sıcak yaz günlerinde ferah biz gezinti ve alışveriş alanı oluşturulmuştur.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com