Connect with us

Ev Otomasyonu

Çoklu hizmet platformları için izole bir çözüm

Yayın Tarihi:

on

Dresden St.Joseph-Stift Hastanesi bina kabuğunu koruyan ağ bağlantılı bir çözüme güveniyor. Fakat bundan fazlası da var.

Dresden’deki St. Joseph-Stift hastanesinin teknik servis departmanı, yetkisiz erişime karşı daha fazla güvenlik sağlamakla birlikte iyileştirilmiş gözetleme ve kontrol elde etmek için,  BMS üreticisi PcVue ve kapı ve pencere uzmanı GEZE’nin kanıtlanmış teknolojisine güveniyor. Orijinal olarak izole edilmiş PcVue çözümü çok amaçlı bir araç haline gelmiş bulunuyor. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung tarafından (Frankfurt genel gazetesi, FAZ) 2019 yılında gerçekleştirilen hastaneler derecelendirmesinde, Dresden’deki St.Joseph-Stift hastanesi »150 ila 300 yatağın altındaki hastaneler» kategorisinde ilk altıda yer aldı. Ankete katılan hastalar sadece tıbbi ve hemşirelik bakımları için memnun olmakla kalmadı,  hastane aynı zamanda prosedür ve hizmet organizasyonu bakımından en iyi notları verdi. Halen 250 yatak kapasitesine sahip hastane, yılda yaklaşık 35.000 hastayı tedavi etmekte. Hemşirelerin ve sağlık personelinin tamamen hastalara konsantre olabilmesi için hastane operatörü de düzenli olarak teknik altyapıya yatırım yapıyor. PcVue ve GEZE’nin yeni kapsamlı kontrol teknolojisi çözümü ise bunun en iyi örneği. 

Öncesinde binanın kapı ve kilit otomasyonu için mevcut bir dahili telefon sisteminin görselleştirme ve kontrol fonksiyonu kullanılmaktaydı. Özellikle heterojen bir alan katmanı ile veri değişiminin programlanması ve standardizasyonu ile ilgili daha fazla gereklilik nedeniyle, kapsamlı bir izleme ve kontrol çözümüne ihtiyaç duyulmaya başlandı. 

Bu çözüm, OPC, ICX ve BACnet iletişim protokolleri aracılığıyla farklı üreticilerin kapılarını ve kilitlerini birbirine bağlayan PcVue 12.0 formunda mevcut. Bu çözüm anında güçlü bir soyutlama katmanı oluşturuyor. Bu çözümü mükemmel kılan ise, GEVE kapı sistemlerinin BACnet / IP üzerinden bağlanabilmesidir. Zira PcVue yazılımı çeşitli GEZE modül tipleri için sembol ve fonksiyon blokları içeren özel bir kütüphaneye sahiptir. Bu basit entegrasyon sayesinde bağlantı sahada teknisyenler tarafından yapılabilir. 

PcVue, mevcut bina topolojisi nedeniyle ihtiyaç duyulan karmaşık binaya özgü mantıkların uygulanabilmesini sağlar. Bu senaryolarda sıralı kontrol ve esnek ağ seçenekleri temel öneme sahiptir. Aynı durum acil servisteki özel amaçlı acil durum anahtarı için de geçerlidir. Yapısal değişiklikler olması durumunda, kaçış yollarını herhangi bir zamanda dönüştürmek mümkün olmalıdır. PcVue geliştirici lisansı ve PcVue yazılımının sezgisel yapılandırma arayüzü ve yoğun yerinde eğitim sayesinde teknik personelin sistemi istediği zaman yeniden yapılandırması mümkündür.

Çeşitli kullanıcı rolleri için çok sayıda avantaj

Sistem kullanıcıları arasında tıbbi ve idari personel de bulunmaktadır. Kapıdaki ve acil servis odasındaki 32 inçlik düz ekranlarda web tabanlı ince istemciler kullanmak, binanın kilit durumunun sürekli olarak kontrol etmeyi mümkün kılmaktadır. Yoğun olmayan zamanlarda ise, acil servisteki sağlık personeli ve resepsiyon görevlileri belirli alarmları bağımsız olarak bildirmeye yetkili kılınmaktadır.Binanın teknik servis müdürü Torsten Klotzsche, sistemin gerekliliklerini şu şekilde özetliyor: »Amaç, departmanların günlük işlerini kolaylaştırmak». Bu ise belirli fonksiyonel alanların rahatlatılmasıyla mümkün.

Kendi departmanı da sistemin çok yönlü işlevselliğinden faydalanıyor. 2019’dan beri bina alanında mevcut olan % 100 Wi-Fi kapsamı sayesinde, teknik personel her yerde ve her zaman dizüstü ve tablet aracılığıyla PcVue web görselleştirmesine (WebVue) erişebiliyor, ki bu da mobil bakım çalışanları için önemli bir avantaj. Teknik alanda, çağrı servisi için alarm monitörü görevi gören ek bir ekran da mevcuttur.

Torsten Klotzsche´nin »yönetilebilir yatırımlarla nevraljik bilgi ve kontrol noktalarının akıllı kontrolünü elde etme» vizyonu, tesisin dört ana binası ve dört ekinin basit ama esnek, geleceğe yönelik bir mimariyle denetlendiği bir çözümle yerine getiriliyor. Kontrol sistemi, 65.000 veri noktasına kadar bir PcVue sunucu istasyonundan, beş web istemcisinden ve bir geliştirme ve test istasyonundan oluşuyor. Tüm istasyonlar birbiriyle ağa bağlanıyor, böylece her zaman yeni proje sürümleri oluşturulup dağıtılabiliyor. PcVue projelerinin dağıtımdan önce derlenmesi gerekmediğinden, bu neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor. Veri ve kontrol komutları şu anda BACnet, OPC, Modbus, KNX ve ICX dahil olmak üzere birçok farklı iletişim protokolü aracılığıyla iletilmekte. Ayrıca, projenin web arayüzüne, PcVue´nun yerel programlarını ve BACnet zamanlama nesnelerini yönetmek için kullanıcı arayüzü olan WebScheduler da entegre edilmiştir. PcVue, ICX protokolünü kullanarak interkom sisteminden durum mesajlarını bile izleyebilmekte.

Akşamları unuttuktan sonra kapıyı kapatma işi geçmişte kaldı. Bu yüzden istenmeyen ziyaretçiler dışarıda kalırdı ki bu böyle bir mülk için çok fazla hasara sebep olabilirdi. Bunun yerine artık kapılar sofistike bir zamanlama kullanılarak belirli bir sürenin ardından sistem tarafından otomatik olarak kapatılıyor. Kişilerin kontrollü olarak giriş izni her zaman kolay bir şekilde halledilebiliyor.

Entegrasyonun bir parçası olarak değişen diğer fonksiyonlar ise şunlar:

– İç kapıları geçici bir süreliğine »her zaman açık» konuma getirmek. Bu sayede kapı çevrimi (kapının hareketi) azalıyor.

– Hava durumuna bağlanmak; böylelikle kapıların uygun bir şekilde açılıp kapanmasını (örneğin güçlü rüzgarlarda) ya da otomatik moda geçilmesini sağlıyor. 

İlk GEZE kapıları artık basit entegrasyon sayesinde PcVue sistemine bağlandı. Böylelikle daha fazla şeffaflık sağlanıp, daha fazla konfor sunuyor. Her şeyden şeyden önce ise binayı daha güvenli hale getiriyor. Bu teknoloji sayesinde, bina hala faaliyet halindeyken binanın düzenli çalışmasını etkilemeden dönüşüm önlemleri değiştirildi. Sahadaki teknik ekibin yönetilebilir yatırımlarla akıllı bir kapı kontrol sistemi oluşturması mümkün oldu. Genişlemenin ilk aşamasında, üç kapı kontrol ünitesi, üç kanal sistemi, bir döner kapı ve diğer birkaç otomatik kapı etkinleştirildi. Bu aynı zamanda personeli de rahatlattı. Kapıların artık manuel olarak kilitlenmesine gerek duyulmuyor, beklenmedik ziyaretçiler erişim sağlayamıyor ve sahadaki teknisyen binayı daha da kolay yönetebiliyor. Kapı bakımının bir sonraki aşamasında, hangi kapı sistemlerinin BACnet kullanımıyla çok az çaba sarf edilerek PcVue sistemine bağlanabileceğini kontrol ediliyor. Bu, alt sistem »kapılarını» adım adım bağlamayı kolaylaştırıyor. 

Gelecekteki sistem genişlemeleri

Kontrol sisteminin hastanenin bilgi işlem departmanına planlı olarak devredilmesi ve bağlantılı sistem sanallaştırılmasından sonra, daha fazla GEZE otomatik kapı bağlantısı, kör kontrollerin entegrasyonu ve KNX üzerinden kritik ve kritik olmayan güç kaynağı aydınlatması yakın gelecek için planlanıyor. Uzak şubelerin IOT protokolü LoRa aracılığıyla dahil edilmesi ve video gözetim sistemlerinin PcVue’ye entegrasyonu da teknik ekibin düşünceleri arasında. Ayrıca, binanın giriş kapısının BACnet üzerinden bağlanacağı yeni bir kısım da planlanmakta. Tüm bunları çok yönlü PcVue çözümü ile uygulamak çok kolay. Bu nedenle sahadaki teknisyenlerin ellerinde artık gerçek birçok amaçlı araç bulunmakta.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Otomasyonu

Pandemide endüstriyel camlara rekor talep

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pandemi cama yaradı. Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar pandemi döneminde, evlerin oturma odalarından banyo ve mutfaklara kadar her alanda kullanılan işlenmiş endüstriyel cama ilginin rekor seviyede arttığını söyledi. Yorgancılar, “İhracat hedeflerimize kısa sürede ulaşarak toplam ciromuzu yaklaşık yüzde 50 oranında artırmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Ürünlerini altı kıtada sayısı 60’a yakın ülkeye ulaştıran Yorglass, yarım asra yaklaşan tecrübesiyle işlenmiş endüstriyel cam sektörüne öncülük ediyor. Türkiye’nin beş farklı şehrinde faaliyet gösteren tesislerinde üretim yapan Yorglass, artan ihracat talepleri ve müşteri beklentilerine uygun ve en hızlı şekilde cevap veriyor.

352 milyar doları bulması bekleniyor 

Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, gelecek beş yılda katma değerli camlara eğilimin de artmasıyla yıllık ortalama yüzde 3,6 büyümesi beklenen global düz cam pazarının, sürekli genişleyen kullanım alanlarıyla sürdürülebilir bir gelecek için olağanüstü imkânlar taşıdığını söyledi. Yorgancılar, “Farklı araştırma şirketlerinin güncel sektör analizi raporlarına göre 2028 yılında global düz cam pazar hacminin 352 milyar doları bulması beklenen sektörde; pazarın büyüme dinamiklerini tetikleyen en önemli iki faktörün, inşaat alanındaki artan harcamalardan ve binalarda enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik düzenlemelerden kaynaklanacağı tahmin ediliyor” dedi. Toplam pazarda yüzde 36 ile en büyük paya sahip olan temperli camlardaki yüksek talebin elektronik ve inşaata alanında büyüme ile devam edeceğinin bilgisini veren Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tahminen dönemde yıllık yüzde 3,8 ortalama ile en hızlı büyümenin izolasyonlu camlarda olması bekleniyor. 2020’de pandemi etkisiyle büyümesi durmuş olan global düz cam pazarı, 2021 itibarı ile artan tüketici talebine cevap vermek üzere üreticilerin yatırım kararlarıyla tekrar büyümeye başladı.”

“Yoğun talep var” 

Dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle artık evlerde daha çok vakit geçirildiğine dikkat çeken Yorgancılar bu değişimin sektörü etkilediğini vurguladı. Endüstriyel camların ev, ofis ve iş yerlerinin her alanında kullanıldığını ifade eden Yorgancılar, “Renkli, çift taraflı, retro, ayna ve lamine camdan çerçeve camına, yüksek performanslı teknolojik camdan fırın, kombi, ticari soğutucu ve buzdolabı camına kadar ofis, mutfak, banyo ve ev mobilyalarında kullanılan işlenmiş endüstriyel camlara iş ortaklarımızın yoğun talebi var. Yüksek standartlardaki ürünlerimizle pazarın taleplerini karşılamak için yoğun çalıştığımız bir dönemdeyiz” diye konuştu.

İtalya, Polonya, Almanya… 

Yorgancılar,  endüstriyel ürün tasarımlarının cam sektörüne yön verdiğini söyledi. 2021’in ilk beş ayında ihracat pazarında İtalya, Polonya, Almanya, İspanya ve Kanada’nın öne çıktığını söyleyen Yorgancılar, “Ülkemizde faaliyet gösterdiğimiz alanlarda pazar payımız yüzde 50, Avrupa’daki pazar payımız yüzde 25 seviyesinde yer alıyor. İhracat hedeflerimize kısa sürede ulaşarak 2021 sonunda toplam ihracatımızıönceki yıla göre yüzde 60, toplam ciromuzu ise yaklaşık yüzde 50 artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Devamını Oku

Ev Otomasyonu

Motorplus’ın İstanbul’daki Ofisinde Iglo Architects İmza

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, uluslararası araç satışı yapan Motorplus’ın İstanbul Maslak’taki ofisini tasarladı. Motoplus, çevresiyle uyumu bozmadan fark yaratan bir mekan olarak kurgulandı ve hayata geçirildi.

Uluslararası araç satışı yapan bir tedarik firması olan Motorplus’ın İstanbul Maslak’taki ofisi birbirinden farklı ölçek ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Iglo Architects tarafından tasarlandı.

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar Karoğlu ortaklığındaki Iglo Architects, Maslak Oto Sanayi 2.Kısım’da bulunan asma katlı standart tip atölye yapısını dönüştürürken sıra düzende planlanmış diğer atölyeler arasında cephesiyle sırıtmadan farkını ortaya koyan bir yapı tasarlamayı hedeflemiş.

Tasarımda daha önceden araç servisi olarak kullanılan alana lounge, yönetici odası, operasyon ve dış ticaret bölümleriyle birlikte, mutfak ve tuvalet alanlarını da içinde barındıran mekanlar kurgulanmış. Yapı incelendiğinde eğimli beton plak çatısının üzerine ikinci bir trapez çatı yapıldığı ve aralarında 50 cm’lik boşluk olduğu fark edilmiş. Yapının komşularla uyumu bozulmayacak şekilde alttaki beton plak kırılarak yüksekliği artırılmış ve bu sayede asma kat uzatılarak tam kata dönüştürülmüş. Çatı tadilatı sırasında açılan ışıklıklarla ise aydınlık ve ferah bir atmosfer elde edilmiş. Giriş katına, önündeki terası da kullanabilen sürme doğramalı lounge bölümü yerleştirilmiş ve arkasına misafir ve personel tuvaletleri ile mutfak alanından oluşan ıslak hacimler yerleştirilerek ön cepheden operasyonel ofis alanı gizlenmiş. Az pencereye sahip olan bu alanda barissol tavan ve ayna kullanılarak geniş, aydınlık bir etki elde edilmiş. Üst katta planlanan karsısındaki askeri alanın yeşil peyzajına bakan yönetici odası, tamamen açılan pencereleri ve çatı fenerleriyle aydınlık ve panoramik prestijli bir atmosfer haline gelmiş. Duvar kaplamasının arkasına gizlenmiş tuvalet ve şöminesiyle konforu artırılmış.

Yine üst katta konumlanan altı kişinin çalışabileceği dış ticaret bölümü yüksek tavanlı ve aydınlık ortamıyla keyifli bir çalışma mekanı haline gelmiş. Çevredeki diğer atölyelerin gürültülerinden etkilenmemek için duvarlarda ses emici keçe ve izolasyon sıvaları, zeminlerde ise izolasyonlu şaplar kullanılmış. Sıra düzende planlanmış atölyeler arasında kalan yapı, cephesiyle komşuları arasında sırıtmadan tasarımıyla farkını göstermeyi başarmış.

 

Devamını Oku

Ev Otomasyonu

Dekoratif zemin kaplamaları zemin kavramını farklı bir boyuta taşıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yapılarda en çok kullanılan ve yapıya girişte ilk önce fark edilen zeminlerin, kullanım alanına göre, aşınma dayanımı, tasarım ve renk gibi birçok ihtiyacı bulunuyor. Yapı kimyasalları ve endüstriyel yapıştırıcılar sektöründe dünya lideri Sika’nın konutlardan sanayi tesislerine kadar geliştirdiği dekoratif zemin kaplama çözümleri, her yapının gereksinimlerine yanıt veriyor.

 Yapıştırma, sızdırmazlık, sönümleme, takviye ve koruyucu sistem çözümlerinin uzmanı Sika’nın yapı ve inşaat sektörü için geliştirdiği dekoratif zemin kaplama çözümleri, zemin kavramını farklı bir noktaya taşıyor. Estetik ve yaratıcı tasarımlara imkan tanıyan, düz ve eksiz, Sika Comfortfloor® Marble FX, Sika® EmotionFloor ve Sikafloor®-434 DecoCem, konutlardan üretim tesisi ve kamu yapılarına kadar hijyenden ses izolasyonuna kadar birçok kriterde üstün bir performans sergiliyor. 

Yeşil bina programlarının gerekliliklerini karşılıyor

Farklı zeminlerin ihtiyacına özel estetik, üstün bir dayanıklılık ve düşük bakım maliyeti sunan çözümler, sınırsız renk seçeneği ve tasarıma imkan vermesinin yanı sıra kolay uygulanabilirliğiyle de uygulama maliyetlerini düşüyor. LEED, BREEAM, HQE ve DGNB gibi yeşil bina belgelendirme programlarının gerekliliklerine de uygun olan dekoratif zemin kaplama çözümleri, alanın büyüklüğüne göre birkaç gün gibi kısa sürelerde uygulanabiliyor. Hızlı kürlenebilen ve kuruyan çözümler, işletme ya da tesisin kısa sürede açılmasına da fırsat veriyor.  

Mermer etkisi kesintisiz ön plana çıkıyor

Doğal taş görüntüsü ile göze hitap eden Sika Comfortfloor® Marble FX, yüksek aşınma dayanımı ve düşük bakım maliyetleri ile inşaat profesyonellerinin hayatını kolaylaştırıyor. Sika Comfortfloor® dekoratif zemin kaplamaları ailesinin yeni üyesi kaplama, mermer etkisinin kesintisiz bir şekilde öne çıkarılmak istenildiği ihtişamlı yaşam alanlarında yumuşak ve mat yüzeyli bir zemin oluşturuyor. 2,5 ila 3,0 mm arası kalınlıklarda uygulanabilen yüzey, doğal taşın bina üzerinde yaratacağı yükü de azaltıyor. Çevreye duyarlı, kokusuz, kaydırmaz özelliğiyle de iş sağlığı ve güvenliğini artıran kaplama, sağlık kurumlarından okullara, laboratuvarlardan mağazalara kadar geniş bir kullanım alanı sunuyor. 

Esnekliği, mukavemeti ve aşınma direncini artırıyor

Mikroçimento uygulaması olarak bilinen Sika® EmotionFloor, 41 farklı renk seçeneğiyle pürüzsüz ve büyüleyici zeminlere imkan tanıyor. Sistem bileşenleri SikaDecor®-801 Nature ile zeminde elde edilen görünümün, SikaDecor®-803 Nature ile yüzeyin izin verdiği ölçüde duvarlara da taşınmasına fırsat vererek, zemin ve duvarda tasarım bütünlüğü sağlıyor. Sika® EmotionFloor sistem bileşenlerinden zeminde kullanılan SikaDecor®-801 Nature, estetik bir görünümle yetinmekle kalmayıp aynı anda esnekliği, mukavemeti ve aşınma direncini de artırıyor.   

Zeminlerde estetik bir görünüm yaratılmasını kolaylaştırıyor

Endüstriyel ve dekoratif uygulamalar için kendiliğinden yayılan tesviye harcı Sikafloor®-434 DecoCem, ticari alanlardan konutlara ve yaya trafiğinin yoğun olduğu zeminlere kadar birçok alanda kullanılıyor. Elle veya pompayla uygulanabilen çözüm, zeminlerde estetik bir görünüm yaratılmasını kolaylaştırıyor. Hızlı kuruma ve kürlenme sunan zemin, 24 saat gibi kısa bir sürede hazırlanan zeminde yürümeyi mümkün kılıyor. Yüzey sertliği ile üstün bir aşınma dayanımı sunan yüzey, tek katta 4 ila 15 mm’lik bir kaplama kalınlığı sağlıyor.     

Devamını Oku

Trendler