Connect with us

Ev Otomasyonu

Dış mekânlar onunla şık ve güvenli: Viko’dan Vera serisi

Yayın Tarihi:

on

Güneşin sıcak yüzünü göstermesiyle birlikte, yaşam alanlarının bahçe ve havuz kenarlarında daha fazla zaman geçirilecek günler de geldi. Öte yandan bu alanların dekorasyonu ve şıklığı kadar güvenliği de önem kazandı. Dış mekanlarda kullandığınız elektrik anahtarları ve prizlerinizin tarzınızı yansıtmadığını düşünüyorsanız, Panasonic Life Solutions Türkiye tarafından geliştirilen VİKO marka sıva üstü Vera serisi tam size göre. Ahşap desenli şık ve dekoratif tasarımları ile dikkat çeken Vera serisi, dış mekanlarda tarzı ve kalitesiyle fark yaratıyor. 

Maun ve meşe desenli VİKO Vera serisi elektrik anahtarı ve prizler, hem ahşabın doğal ve sıcak tarzını yaşam alanlarına taşıyor hem de dış mekanlarda kullanıma uygun tasarımı ile güven veriyor. Gereksinimlere, dekorasyonlara ve mekanların mimari yapısına uygun ikili yatay ve dikey sıva üstü kombinasyonlar da Vera serisinin ürün yelpazesinde yer alıyor. Kolay monte edilebilme özelliğine de sahip olan seri; sıva üstü elektrik anahtarı ve prizlerde işlevsellik, konfor, şıklık ve güvenlik arayanları çizgi üstü rahatlıkla buluşturuyor. Vera serisi, TV / data prizi ihtiyaçlarına da sıva üstü estetik çözümler sunuyor.  

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Otomasyonu

Çoklu hizmet platformları için izole bir çözüm

Yayın Tarihi:

on

Dresden St.Joseph-Stift Hastanesi bina kabuğunu koruyan ağ bağlantılı bir çözüme güveniyor. Fakat bundan fazlası da var.

Dresden’deki St. Joseph-Stift hastanesinin teknik servis departmanı, yetkisiz erişime karşı daha fazla güvenlik sağlamakla birlikte iyileştirilmiş gözetleme ve kontrol elde etmek için,  BMS üreticisi PcVue ve kapı ve pencere uzmanı GEZE’nin kanıtlanmış teknolojisine güveniyor. Orijinal olarak izole edilmiş PcVue çözümü çok amaçlı bir araç haline gelmiş bulunuyor. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung tarafından (Frankfurt genel gazetesi, FAZ) 2019 yılında gerçekleştirilen hastaneler derecelendirmesinde, Dresden’deki St.Joseph-Stift hastanesi »150 ila 300 yatağın altındaki hastaneler» kategorisinde ilk altıda yer aldı. Ankete katılan hastalar sadece tıbbi ve hemşirelik bakımları için memnun olmakla kalmadı,  hastane aynı zamanda prosedür ve hizmet organizasyonu bakımından en iyi notları verdi. Halen 250 yatak kapasitesine sahip hastane, yılda yaklaşık 35.000 hastayı tedavi etmekte. Hemşirelerin ve sağlık personelinin tamamen hastalara konsantre olabilmesi için hastane operatörü de düzenli olarak teknik altyapıya yatırım yapıyor. PcVue ve GEZE’nin yeni kapsamlı kontrol teknolojisi çözümü ise bunun en iyi örneği. 

Öncesinde binanın kapı ve kilit otomasyonu için mevcut bir dahili telefon sisteminin görselleştirme ve kontrol fonksiyonu kullanılmaktaydı. Özellikle heterojen bir alan katmanı ile veri değişiminin programlanması ve standardizasyonu ile ilgili daha fazla gereklilik nedeniyle, kapsamlı bir izleme ve kontrol çözümüne ihtiyaç duyulmaya başlandı. 

Bu çözüm, OPC, ICX ve BACnet iletişim protokolleri aracılığıyla farklı üreticilerin kapılarını ve kilitlerini birbirine bağlayan PcVue 12.0 formunda mevcut. Bu çözüm anında güçlü bir soyutlama katmanı oluşturuyor. Bu çözümü mükemmel kılan ise, GEVE kapı sistemlerinin BACnet / IP üzerinden bağlanabilmesidir. Zira PcVue yazılımı çeşitli GEZE modül tipleri için sembol ve fonksiyon blokları içeren özel bir kütüphaneye sahiptir. Bu basit entegrasyon sayesinde bağlantı sahada teknisyenler tarafından yapılabilir. 

PcVue, mevcut bina topolojisi nedeniyle ihtiyaç duyulan karmaşık binaya özgü mantıkların uygulanabilmesini sağlar. Bu senaryolarda sıralı kontrol ve esnek ağ seçenekleri temel öneme sahiptir. Aynı durum acil servisteki özel amaçlı acil durum anahtarı için de geçerlidir. Yapısal değişiklikler olması durumunda, kaçış yollarını herhangi bir zamanda dönüştürmek mümkün olmalıdır. PcVue geliştirici lisansı ve PcVue yazılımının sezgisel yapılandırma arayüzü ve yoğun yerinde eğitim sayesinde teknik personelin sistemi istediği zaman yeniden yapılandırması mümkündür.

Çeşitli kullanıcı rolleri için çok sayıda avantaj

Sistem kullanıcıları arasında tıbbi ve idari personel de bulunmaktadır. Kapıdaki ve acil servis odasındaki 32 inçlik düz ekranlarda web tabanlı ince istemciler kullanmak, binanın kilit durumunun sürekli olarak kontrol etmeyi mümkün kılmaktadır. Yoğun olmayan zamanlarda ise, acil servisteki sağlık personeli ve resepsiyon görevlileri belirli alarmları bağımsız olarak bildirmeye yetkili kılınmaktadır.Binanın teknik servis müdürü Torsten Klotzsche, sistemin gerekliliklerini şu şekilde özetliyor: »Amaç, departmanların günlük işlerini kolaylaştırmak». Bu ise belirli fonksiyonel alanların rahatlatılmasıyla mümkün.

Kendi departmanı da sistemin çok yönlü işlevselliğinden faydalanıyor. 2019’dan beri bina alanında mevcut olan % 100 Wi-Fi kapsamı sayesinde, teknik personel her yerde ve her zaman dizüstü ve tablet aracılığıyla PcVue web görselleştirmesine (WebVue) erişebiliyor, ki bu da mobil bakım çalışanları için önemli bir avantaj. Teknik alanda, çağrı servisi için alarm monitörü görevi gören ek bir ekran da mevcuttur.

Torsten Klotzsche´nin »yönetilebilir yatırımlarla nevraljik bilgi ve kontrol noktalarının akıllı kontrolünü elde etme» vizyonu, tesisin dört ana binası ve dört ekinin basit ama esnek, geleceğe yönelik bir mimariyle denetlendiği bir çözümle yerine getiriliyor. Kontrol sistemi, 65.000 veri noktasına kadar bir PcVue sunucu istasyonundan, beş web istemcisinden ve bir geliştirme ve test istasyonundan oluşuyor. Tüm istasyonlar birbiriyle ağa bağlanıyor, böylece her zaman yeni proje sürümleri oluşturulup dağıtılabiliyor. PcVue projelerinin dağıtımdan önce derlenmesi gerekmediğinden, bu neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor. Veri ve kontrol komutları şu anda BACnet, OPC, Modbus, KNX ve ICX dahil olmak üzere birçok farklı iletişim protokolü aracılığıyla iletilmekte. Ayrıca, projenin web arayüzüne, PcVue´nun yerel programlarını ve BACnet zamanlama nesnelerini yönetmek için kullanıcı arayüzü olan WebScheduler da entegre edilmiştir. PcVue, ICX protokolünü kullanarak interkom sisteminden durum mesajlarını bile izleyebilmekte.

Akşamları unuttuktan sonra kapıyı kapatma işi geçmişte kaldı. Bu yüzden istenmeyen ziyaretçiler dışarıda kalırdı ki bu böyle bir mülk için çok fazla hasara sebep olabilirdi. Bunun yerine artık kapılar sofistike bir zamanlama kullanılarak belirli bir sürenin ardından sistem tarafından otomatik olarak kapatılıyor. Kişilerin kontrollü olarak giriş izni her zaman kolay bir şekilde halledilebiliyor.

Entegrasyonun bir parçası olarak değişen diğer fonksiyonlar ise şunlar:

– İç kapıları geçici bir süreliğine »her zaman açık» konuma getirmek. Bu sayede kapı çevrimi (kapının hareketi) azalıyor.

– Hava durumuna bağlanmak; böylelikle kapıların uygun bir şekilde açılıp kapanmasını (örneğin güçlü rüzgarlarda) ya da otomatik moda geçilmesini sağlıyor. 

İlk GEZE kapıları artık basit entegrasyon sayesinde PcVue sistemine bağlandı. Böylelikle daha fazla şeffaflık sağlanıp, daha fazla konfor sunuyor. Her şeyden şeyden önce ise binayı daha güvenli hale getiriyor. Bu teknoloji sayesinde, bina hala faaliyet halindeyken binanın düzenli çalışmasını etkilemeden dönüşüm önlemleri değiştirildi. Sahadaki teknik ekibin yönetilebilir yatırımlarla akıllı bir kapı kontrol sistemi oluşturması mümkün oldu. Genişlemenin ilk aşamasında, üç kapı kontrol ünitesi, üç kanal sistemi, bir döner kapı ve diğer birkaç otomatik kapı etkinleştirildi. Bu aynı zamanda personeli de rahatlattı. Kapıların artık manuel olarak kilitlenmesine gerek duyulmuyor, beklenmedik ziyaretçiler erişim sağlayamıyor ve sahadaki teknisyen binayı daha da kolay yönetebiliyor. Kapı bakımının bir sonraki aşamasında, hangi kapı sistemlerinin BACnet kullanımıyla çok az çaba sarf edilerek PcVue sistemine bağlanabileceğini kontrol ediliyor. Bu, alt sistem »kapılarını» adım adım bağlamayı kolaylaştırıyor. 

Gelecekteki sistem genişlemeleri

Kontrol sisteminin hastanenin bilgi işlem departmanına planlı olarak devredilmesi ve bağlantılı sistem sanallaştırılmasından sonra, daha fazla GEZE otomatik kapı bağlantısı, kör kontrollerin entegrasyonu ve KNX üzerinden kritik ve kritik olmayan güç kaynağı aydınlatması yakın gelecek için planlanıyor. Uzak şubelerin IOT protokolü LoRa aracılığıyla dahil edilmesi ve video gözetim sistemlerinin PcVue’ye entegrasyonu da teknik ekibin düşünceleri arasında. Ayrıca, binanın giriş kapısının BACnet üzerinden bağlanacağı yeni bir kısım da planlanmakta. Tüm bunları çok yönlü PcVue çözümü ile uygulamak çok kolay. Bu nedenle sahadaki teknisyenlerin ellerinde artık gerçek birçok amaçlı araç bulunmakta.

Devamını Oku

Ev Otomasyonu

Thea IQ MultiS ile daha akıllı bir dünyaya adım atın

Yayın Tarihi:

on

Dünya artık dijital çağda. Akıllı teknolojiler ise artık herkesin hayatının bir parçası olma yolunda. Alanında dünyanın önde gelen markalarından Panasonic tarafından geliştirilen Thea IQ KNX Multi Fonksiyonel Anahtarlar ile tüm evin kontrolü parmaklarınızın ucunda.

Yüksek teknoloji, kusursuz sadelik, göz alıcı tasarım

Thea IQ KNX Multi Fonksiyonel Anahtar; aydınlatma, perde-panjur ve iklimlendirme kontrolünü tek bir noktadan yaparak mekânlarda konfor ve enerji tasarrufu sunuyor. Dünyanın ilk LED’li elektrik anahtarı olan Thea Blu’nun yalın çizgilerini koruyan ürün, Panasonic’in yüksek teknolojisi ile donatılmış bulunuyor. Sadelik ve şıklığı ön planda tutmasının yanı sıra mekânlardaki birçok fonksiyonu yönetebilmesi sayesinde de hem evlerde ve ofislerde hem otel, restoran gibi ticari işletmelerde rahatlıkla kullanılabiliyor. 

MultiS ile konforun ötesine geçin

Mekanlardaki fonksiyonların artışı ile birlikte teknolojik çözümlere duyulan ihtiyaç günden güne çoğalıyor. Firmaların bu talebe karşılık farklı çözümleri var. Teknolojinin önde gelen isimlerinden Panasonic’in bu ihtiyaca yönelik çözümü ise MultiS… Doğru iklimlendirme kontrolü, konforumuz kadar sağlığımız için de önemli. Özellikle yerden ısıtma sistemlerinde zeminden yükselen sıcak hava, ayak rahatsızlığı ve astım gibi hastalıkları tetikleyebiliyor. Çözüm ise basit: Zemin sıcaklığını optimum düzeyde tutmak. Bunun için tasarlanan sistemler olmakla birlikte MultiS, dahili zemin probu girişi ile ayrı bir ürüne ihtiyaç bırakmadan zemin sıcaklığını istediğiniz değerde sabitliyor. Klima ve fan coil sistemlerini kontrol edebilen ve dahili nem sensörüne sahip olan ürünün, pencere kontağı bağlamak için bir de harici girişi var. Bu sayede cam açıldığında iklimlendirmeyi durdurarak enerji tasarrufu da sağlıyor. 

Kolaylık mı, sadelik mi?

Peki, her ikisine birden ne dersiniz?

MultiS, 12 fonksiyonu kontrol etmesinin yanında, konvansiyonel ısıtma sistemlerini ve klima sistemlerini de tek noktadan yönetebiliyor. Kalitesi ile fark yaratan ürün, metal görünümü ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Işık geçiren özel bir malzeme ile kaplı olan ön kapağın arkasında etiketleme alanı ve yaklaşım sensörü bulunuyor. Bu sayede ürün, kullanılmadığında ışıklar kapalı ve yalın bir görüntü sunarken, elinizi yaklaştırdığınızda belirginleşen ikonları ile kullanım kolaylığı sunuyor. MultiS bu özellikleriyle, teknolojiyi sevenlerin ve sadeliğe önem verenlerin tercihi olmaya aday. Ürün, sergilendiği fuarlarda mimar ve mühendislerden de tam not almayı başarıyor. 

Devamını Oku

Ev Otomasyonu

ABB, en yeni akıllı oda kontrol cihazının lans-manı ile hızlanıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

ABB, kullanıcılara ek kablolamaya gerek olmadan mobil cihazdan panjur ve ışıkları kontrol etme imkanı sunmak için ABB-free@home® flex’i piyasaya sürüyor. Cihaz, Bluetooth bağlantısı üzerinden konforu ve enerji verimliliğini artırmak için akıllı oda cihazlarını kolayca kontrol edebiliyor.

Ev sahiplerinin cihazlarını en verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyan akıllı ev sistemlerine yönelik artan talebe yanıt olarak ABB, son kullanıcıların evlerindeki tüm odaları ‘akıllı’ hale getirmelerini sağlayacak yenilikçi yeni bir çözüm geliştirdi.

ABB, Ekim 2020’deki resmi lansmandan önce özel ilk gösterimde ziyaretçilere, müşterilerini bugün ve gelecekte daha sürdürülebilir ortam için destekleyecek çözümlerinden biri olan ABB-free@home® flex ve yeni ABB-free@home® uygulamasını tanıtacak.

ABB-free@home® flex, kullanıcıların Bluetooth bağlantısı aracılığıyla panjur veya ışık gibi işlevleri cep telefonlarından yönetmelerini sağlayan yeni ABB-free@home® uygulaması ile kontrol edilebilir. Odalarına akıllı teknoloji kurma esnekliği isteyen ve geleceğe yönelik bir çözüme yatırım yapmak isteyen ev sahipleri için ideal. Sistem Erişim Noktası entegre edilerek ileriki bir tarihte kolaylıkla ABB-free@home® akıllı ev sistemine yükseltilebilir.

ABB-free@home® flex, insanların enerjiyi ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda kullanmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Enerji tüketimi el tipi bir mobil cihazdan kolayca kontrol edilebiliyor. Kullanıcılara alanlarını kontrol etme özgürlüğü veriyor ve örneğin oda boşken ışıkları söndürmelerine olanak tanıyor.

Daha fazla esneklik için ışıkları gündüz veya gece gereken saatlerde yanacak şekilde ayarlamak için zamanlayıcılar kullanılabilir ve kullanıcılar, yazın ortasında güneşin parlamasını önlemek ve böylece enerji tasarrufu sağlamak için panjuru önceden tanımlanmış bir konuma getirecek şekilde özel düzenler kaydedebilir.

Daha fazla kontrol için uygulama, günün saatine bağlı olarak ışıkları farklı aydınlatma seviyelerine, örneğin geceleri banyo kullanılırken yüzde 30 seviyesine programlamak için bir hareket dedektörüne bağlanabilir. Bu sadece daha çekici bir kullanıcı deneyimi yaratmakla kalmaz, aynı zamanda enerji israfını daha da azaltır.

Lansmanı desteklemek için ABB-free@home® uygulaması, gelişmiş işlevsellik, daha iyi performans ve daha güçlü kullanılabilirlik sunmak amacıyla tamamen yeniden tasarlandı. Yeni geliştirilmiş sürüm ayrıca bu yıl tüm ABB-free@home® kullanıcıları tarafından App Store’dan indirilebilecek.

ABB’nin Akıllı Binalar Genel Müdürü Oliver Iltisberger şu şekilde açıklıyor: “ABB, yenilikçi teknolojinin daha akıllı yaşam alanları oluşturabileceği ve daha iyi kullanıcı deneyimi sunabileceği konusunda net bir vizyona sahip. ABB-free@home® flex serisi, Smart Cities’ Mission to Zero girişimimizi destekleyen ve kullanıcıların enerji kullanımını ve tüketimini yönetmelerine yardımcı olmanın yanı sıra konfor seviyelerini artıran bir oda aydınlatma çözümü. Daha akıllı ve daha esnek teknoloji seçeneklerine olan talebin artmasıyla birlikte ABB-free@home® flex, kontrolü tamamen tüketicinin ellerine bırakacak ve evlerde ve ofislerde enerji tasarrufuna geçiş yapmalarına yardımcı olacak.”

ABB, dünya çapında 40’tan fazla ülkede kurulu olan ve kendi içinde bağlantılı ABB-free@home® sisteminin 5 milyon bileşeni ile yıllardır akıllı ev teknolojisindeki ilerlemenin hız kazanması için ön planda yer almıştır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), endüstrilerin dijital dönüşümünü yönlendiren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşkın süredir var olan ve yenilikçi geçmişe sahip ABB, müşteri odaklı, küresel olarak önde gelen dört iş alanına sahiptir: ABB Ability™ dijital platformu tarafından desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket, Robotik ve Ayrık Otomasyon. ABB’nin Power Grids işletmesi 2020’de Hitachi’ye devredilecek. ABB, 144.000’den fazla çalışanıyla 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com