Connect with us

Teknik Tekstil Ürünleri

Stadyumlardan AVM’lere dev projelerde Serge Ferrari imzası

Yayın Tarihi:

on

Güneşten koruma ve çatı-cephe sektörünün global ölçekte köklü firmalarından Serge Ferrari’nin Türkiye Satış ve Spesifikasyon Müdürü Sinan Yoğunali ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Sinan Bey Serge Ferrari’nin üretim süreçleri ve ürün gamına ilişkin bilgiler verirken, Türkiye pazarındaki faaliyetleri hakkında da ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Serge Ferrari 1973 yılında Fransa’da kurulmuştur. Merkez fabrikalarımız Lyon şehrine yakın La Tour du Pin bölgesindedir. Üretimimiz Fransa ve İsviçre fabrikalarımızda gerçekleşmektedir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler 100% geri dönüştürülebilir, çevre dostu ürünlerdir. İtalya’da bulunan fabrikamız, Texyloop markamız altında geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunmaktadır. Serge Ferrari bugün 80’i aşkın ülkede 700’den fazla çalışanı ile pazar lideri olarak üretim, pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Firmamız son birkaç yıldır halka açık bir şekilde faaliyetlerini sürdürmekte ve Paris borsasında işlem görmektedir.

Serge Ferrari Türkiye’deki faaliyetlerini İstanbul’da bulunan merkez ofisten yürütmektedir. Satışlarımız doğrudan Fransa fabrikalarımızdan olabileceği gibi İstanbul’da bulunan dağıtım ağımız aracılığıyla da yapılabiliyor. Ayrıca birçok farklı uygulamaya yönelik çözüm ortaklarımız bulunmaktadır.

Serge Ferrari özel projelere çok özel inovatif çözümler üretebilmektedir. İnovasyon, grubumuzun temel itici güçlerinden birisidir. Teknolojimizdeki özgün atılım “Précontraint” üretim tekniğimizle süregelmektedir. Précontraint (ön gerilim) teknolojisi, yüksek oranda güç ve dayanıklılıkla beraber ürünlerimize son derece boyutsal istikrar kazandırmaktadır.

Standartları yüksek üretim teknolojimizin ve standart tedarik süreçlerimizin yanı sıra istenildiği takdirde projelere özel, farklı üretim modelleri geliştirebiliyor, teknik özellikleri farklı ürünler üretebiliyoruz. Örneğin bir hastane veya otel yapısına sunabileceğimiz ürünlerimizle, bir AVM projesine sunabileceğimiz ürün gruplarımız teknik özellikleri bakımından farklılık gösterebiliyor.

Serge Ferrari Türkiye Satış ve Spesifikasyon Müdürü Sinan Yoğunali

Pazara sunduğunuz ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Modüler hafif yapılar ve mimari endüstriyel tekstil ürünleri olmak üzere; çatı ve cephe sektörüne, stadyum ve  spor kompleksleri projelerine, iç ve dış mekân güneş kontrol ve gölgelendirme sektörüne, asma-germe sabit tente sistemlerine, yat ve marin sektörüne, iç ve dış mekân mobilya sektörüne, yalıtım sektörüne, iç mekân akustik ve askeri ürünlere yönelik 13 ayrı sektör için üretim gerçekleştiriyoruz. Bu ürünler kalınlık, renk, en ve boylardaki farklılıkları düşünüldüğünde binlerce çeşit olmuş oluyor.

Türkiye pazarında hangi ürün grupları daha çok rağbet görüyor?

13 ayrı sektörde binlerce ürünümüz var. Serge Ferrari olarak Türkiye’de en çok referansımızın olduğu ve ciromuza en fazla katkıyı yapan grup ise stadyum projelerinde kullandığımız ürün grubu. Bu da tabii projelerin metrajlarının büyüklüğünden kaynaklanıyor. Ayrıca güneş koruma amacıyla kullanılan ürün grubumuz Soltis ve mobilya ürün gruplarımızdan olan Batyline ve Stamskin en çok kullanılan ürün gruplarımızdan.

Ürünleriniz mimariye ve son kullanıcıya hangi çözümleri sunuyor?

Ürünlerimizin en büyük avantajı, hafif oldukları için taşıyıcı konstrüksiyon maliyetinin az, uygulamalanın kolay olması. Taşıyıcı konstrüksiyonu hafifletiyoruz. Binaya gelecek olan ilave yükleri ortadan kaldırıyoruz. Teknik anlamda ikincil cephe yarattığımız için asıl cepheyi koruyan bir özelliğimiz de var. Mimaride görselliğe katkımız oldukça fazla. Aynı zamanda güneşten dolayı binaya gelecek olan UV’yi ve yaşlanmayı engelliyoruz. Ağırlıklı olarak projelerde malzemelerin esnekliği ve farklı mekânlar oluşturma kolaylığımız nedeniyle tercih ediliyoruz. Mimarlara yaptıkları tasarım ve çalışmalarda farklı birçok renk alternatiflerimiz ile birlikte esneklik sağlayabiliyoruz

Kullanıcıya ise dış cephede ve iç mekânda güneşten korunma anlamında ciddi faydalarımız oluyor. Işıkla ilgili kaygıları gideriyoruz.

Güneşten kontrol ve gölgelendirme sistemlerine yönelik çözümleriniz hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Güneş kontrol ve gölgelendirme teknik kumaşlarımızla güneşi, binanın dışında bırakarak kullanıcıya iç mekânda daha konforlu bir alan yaratmayı hedefliyoruz. Dış mekânda uygulanan panjur ya da kepenk gibi uygulamalar yerini artık mimari teknik perde uygulamalarına bırakıyor. Güneşe maruz kalan ahşap ve metalde zamanla birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin zaman içerisinde ahşap solabiliyor; metal ise çok fazla ısındığı için soğurduğu bu ısıyı cama tekrar veriyor. Serge Ferrari, güneş kontrol ve gölgelendirme ürün grubu altında yer alan Soltis ürünleriyle tasarımcılara ve kullanıcılara çok fazla renk seçeneği sunuyor. Mimarların projelerinde standart renklerle birlikte çok farklı renkler üzerinde çalışabiliyoruz. Soltis kompozit mesh ve tam gölgelendirme karartma (blackout) ürünlerimiz iç mekânda perde, stor uygulamalarında, dış mekân zip sistem uygulamalarında ve pergola sistemlerinde hareketli açılır çatı seçenekleri ile yapılara yüksek ve verimli bir termal konfor sağlarken, kullanıldığı mekânın yaşam kalitesini yükseltmektedir.

Soltis perde sistemlerindeki ürünlerimizin içerdiği farklı delik oranlarıyla, güneşin binaya geliş açısından bağımsız olmak üzere, geniş bir yelpazede ışık geçirgenlikleri sunarken; mimari projelerde yapılarda enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olabiliyoruz. Bu nedenle güneş kontrol ve gölgelendirme teknik kumaşlarımızla sistemler hem fonksiyonel hem de tasarım açısından binaya avantaj sağlıyor. Örneğin dışarıdan yapılacak perde uygulamaları ile klima gereksinimlerini azaltıyor, enerji tasarrufuna ciddi katkı sağlıyoruz. Bu konuda Serge Ferrari’nin Amerika’da ve Fransa’da bağımsız kurumlara yaptırdığı örnek çalışmalar bulunmaktadır. Amerika’da yapılan çalışmada, inşaatı tamamlanmış butik bir otel projesinin aylık elektrik sarfiyatı 10 bin dolar iken, dış mekân perde uygulaması sonrası bu tutarın 4 bin dolara düştüğü gözlemleniyor.

Gölgelendirme alanında en çok bilinen uygulamalar genellikle pergola çözümler tarzında olmuştu. Son yıllarda pergola uygulamalarına ek olarak “ZIP Sistem Dış Perde” olarak adlandırılan ve motorlu delikli teknik kumaş kullanılan sistemler ön plana çıkmaktadır. Yapıdaki cam alanların rüzgâr-kar-yağmur ve güneş gibi dış ortam ile temas eden yüzeylerinde yapılan uygulamalarda çok başarılı sonuçlar elde edilmekte, yapılarda yaşanan enerji kayıpları açısından binalara ciddi anlamda katkılar sağlamaktadır.

Serge Ferrari dış mekân ve iç mekân da kullanılacak ürünlerini; kompozit kumaşın delik oranları, ışık geçirgenlikleri, güneş-yağmur ve UV koruma özellikleri, parlama etkisini azaltma özelliği, tamamen karartma sağlama, ısı koruma, efektif aydınlatma, malzemelerin renk çeşitliliği, termal konfor sağlama ve Low-E özellikleine göre şu şekilde ayrıştırmaktadır:

Son dönemde hangi projelerde yer aldınız?

Stadyum projeleri olarak, Konya Stadyumu’nun çatı uç kısmında şeffaf malzemelerimizle yer aldık. Sakarya Stadyumu’nun ve halihazırda inşası devam eden Adana Stadyumu’nun cephe ve çatı uygulamalarında, Giresun Stadyumu’nun çatı uygulamasında varız. Cephe projelerinde, İzmir’de Mi’Costa Rezidans projesinde ve Vakıfbank Spor Kompleksi cephe uygulamasında yer aldık. İç perde uygulamalarında İzmir`de Mistral Tower projesinde bulunduk. 2018 yılı içerisinde başlanacak olan Livin-İzmir en büyük dış güneş kontrol perde projemiz olacak. Pergola sistemler ve hafif yapılar sektöründe gerçekleştirilen projeler yanında binlerce otel, hastane, restoran, konut ve iş merkezi projelerinde yer aldık. Akustik uygulamalarda yer bulduk. Birçok özel tasarımlı oturma grubu ve şezlong uygulamalarında yer aldık. Bodrum Maçakızı Hotel’in tüm güneşlenme minderlerinin yeni yüzü olduk. Bodrum, Çeşme, Kuşadası ve Marmaris başta olmak üzere güney bölgelerde birçok otel projelerinde yer aldık. Antalya Expo Projesi’nin tamamında, yaklaşık 40 bin metrekare güneş kontrol ve gölgelendirme ürünlerimizle yer almaktayız.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Güneş kontrol ve gölgelendirme pazarı aslında Avrupa ülkeleri ve Türkiye diye düşündüğümüzde iki ayrı başlık olarak değerlendirmeliyiz. Serge Ferrari’nin global cirosunun büyük yüzdesi güneş kontrol ve gölgelendirme ürünlerimizden gelmektedir. Bu da şirketimizin Güney Amerika’da, Avusturalya’da, Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve hatta güneşi olmayan İskandinav ülkelerinde bu ürün grubuyla büyük pazar payına sahip olduğunu göstermekte. Ülkemizde ise güneş kontrol ve gölgelendirmeye yönelik pergola sistemlerine oranla, yatay ve düşey perde sistemleri daha yeni talep görmeye başlamıştır. Umuyoruz ki, yakın gelecekte birçok ofis ve konutta Zip sistem dışarıdan yapılacak uygulamalarla rastlıyor olacağız. Ülkemizde gölgelenme alanında daha çok projede mimarlarımıza, çözüm ortaklarımızın uygulamalarıyla ürünlerimizi kullandırmak istiyoruz. Daha az yer kaplayarak, kolay temizlik, düşük maliyetlerle sürüdürülebilir yapılarda en iyi teknolojiyle güneşin keyfini yaşatmak istiyoruz.

Serge Ferrari’nin AR-GE çalışmaları ve yeni ürünleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Precontraint (Ön Gerilim) teknolojisi malzemelerimize, kullanıcısına uzun yıllar boyunca hizmet verebilmesi amacıyla, dayanıklılık, esneklik, olağanüstü boyutsal kararlılık ve kumaşın uygulama sırasında şeklini korumasını sağlıyor. Bu teknoloji ile mimari membran yapılarında proje maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanıyor ve yeniden germe gerektirmiyor. Precontraint teknolojisiyle temel kumaş atkı ve çözgü yönünde gerdiriliyor. Bu yöntem kumaşın daha düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlıyor. Precontraint teknolojimizin muadili yok. Bu teknoloji ürünlerimizi daha özel hale getiriyor.

2019 yılının başında güneş kontrol ve gölgelendirme pazarı için yeni ürünlerimiz geliyor. Bunlar şimdilik sürpriz olarak kalsın istiyoruz. Yakın zamanda sektörü bu ürünlerimizle buluşturacağız.

Sürdürülebilirlik kavramının Serge Ferrari için önem arz ettiğini biliyoruz; bu konuda neler söylemek istersiniz?

Serge Ferrari’nin bütün üretimi İsviçre ve Fransa fabrikalarında olmak üzere tamamen Avrupa’dadır. İpliklerimizi İsviçre fabrikamızda üretiyoruz. Fransa’da bulunan fabrikalarımızda malzemelerimizin nihai işleri; yani örgü ve kaplama işlemleri yapılıyor.

Bununla birlikte yeşil sertifikalı ürünler çıkarmaya çalışıyoruz. Tüm ürünlerimiz %100 geri dönüşümlüdür. Bu konuda hiçbir beklentimiz olmadan, İtalya’da bulunan ve Texyloop markamız altında faaliyet gösteren tesislerimize yıllık 2 milyon Euro yatırım yapmaktayız. Ürettiğimiz bütün ürünlerin ve bizimle birlikte bu piyasada faaliyet gösteren rakip firmaların ürünlerinin, Texyloop fabrikalarımızda geri dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. 100% geri dönüşebilir ürün sertifikasıyla birlikte GreenGuard sertifikalı, çevreye duyarlı, Leed ve Breeam sertifikalarınca kabul görmüş ürünlerimiz bulunmaktadır.

Pazardaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Serge Ferrari’nin dünyaca ünlü bir firma olmasının avantajlarını çokça yaşıyoruz. Markamızın algısı ve bilinirliği oldukça fazla. Marka bilinirliği ile beraber son yıllarda Paris borsasında işlem gören Serge Ferrari’nin içinde bulunduğu global pazara sunduğu algı da üst seviyede oluyor. Yani halka açık bir firmanın hata yapma şansı pek yok. Bu yüzden bütün çalışmalarını ve hamlelerini doğru konumlandırmak üzere çaba sarf ediyor. Bizler bunun katkısını görüyoruz.

Türkiye pazarında çoğu zaman Uzakdoğu ve Kore’den gelmiş ürünlerle ve bazen de Çin’de üretilmiş ikinci kalite ürünlerle rekabet etmek zorunda kalıyoruz. Ülkemizde son kullanıcı alacağı kararlarda fiyat endeksli reaksiyon gösterebiliyor. Kaliteli ürün isteğine dönük düşünce ancak prestijli projelerde kendine yer buluyor. Bu bizim için bir dezavantaj yaratıyor. Globalde yaratılan marka algısını Türkiye’de korumaya çalışırken, fiyat rakabetinden dolayı bazen yenik düşebiliyoruz.

Devamını Oku
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknik Tekstil Ürünleri

Sektörde bir ilk, kendinden yapışkanlı ve renkli membran

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Faaliyet gösterdiği sektörlerde sahip olduğu markalar ile dünya liderleri arasında yer alan Aktaş Holding, bünyesinde yer alan tüm markalarıyla teknolojiye yön vermeyi sürdürüyor.

Aktaş Holding’in Yapı Grubu’nda bulunan ve EPDM membran üretiminde ülkemizin ilk ve lider üreticisi olan AK-İZO Yalıtım Sistemleri, ‘yeni nesil’ yalıtım çözümleri sunan Lineflex markasıyla kısa süre önce devreye aldığı, sektörün ilk kendinden yapışkanlı membranının ardından, bu kez de ilk renkli membranını geliştirmeyi başardı.

Sektörde Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olan şirket, bu hamleyle birlikte teknolojik ürün gamını genişletirken, yine ses getirmeyi de başardı.

Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay

Kullanıcılara alternatif çözüm

Renkli membranla ilgili bilgiler veren Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay, “Lineflex markamızla sektörde pek çok teknolojinin öncüsü olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kısa süre önce devreye aldığımız ve sektörde ilk olan kendinden yapışkanlı EPDM membran ürünümüzün ardından, yine bir ilk niteliğindeki renkli EPDM membranımızla da kullanıcılara farklı bir çözüm sunduk. Hatırlanacağı üzere kendinden yapışkanlı membranımızda, uygulama artık çok daha kolay yapılıyor ve zamandan tasarruf sağlanıyor. Ayrıca, uygulama tekniği gereği zamanla oluşan su izolasyon problemleri de ortadan kalkmış oldu. Hem yatayda hem dikeyde; çatı, cephe, dere, oluk, gizli dere, perde ve baskı çıtası üstüne, çok uzun ömürlü izolasyon sağlanabilecek bu yeni ürünle, ekstra yapıştırma maliyetlerinden tasarruf sağlanmış olacak. Renkli membranda ise istenilen ral koduna göre renkli ve uzun ömürlü ürün geliştirebiliyoruz” dedi.

Sektörde ilk

Yeni ürünün teknik detaylarına değinen Ulusay, “Renkli EPDM ürünümüz sektörde ilk niteliği taşıyor. EPDM membranlarımıza, istenilen ral koduna göre renk verebilmekte ve bu sayede, dokusunun ve renginin korunması istenilen renkli çatı uygulamalarında, su geçirimsiz, sürekli UV ve ozon dayanımlı, üzerinde yürünebilir, uzun ömürlü, yapısal kararlılığı olan, korunaklı ve su geçirimsiz çatılar elde edilebilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Yeni projeler sürüyor

Yeni ürün geliştirme çalışmalarının da sürdüğünü vurgulayan İskender Ulusay, “İnovatif ürün geliştirme planlarımız arasında su izolasyonu için likit ürünler bulunmakta olup, özellikle çift kompenantlı çözüm önerimiz ön plana çıkmaktadır. Özellikle temel bohçalama ve perde su izolasyonlarında, membranlardan sonra en çok tercih edilen ürün olarak, bitüm çimento modifiyeli, tam esnek, 2k çift kompenantlı, sürme su izolasyonu yer almaktadır. Uygulama kolaylığı ve hata olasılığının düşük olması ile inşaat sektöründe özellikle konut ve betonarme yapılarda tercih edilen bu ürüne, AK-İZO olarak inovatif bir yaklaşımla çok daha etkili, pratik ve kaliteli bir ürün geliştirme çalışması içerisindeyiz. Çok kısa süre içerisinde püskürtme yöntemiyle uygulama noktasında kürlenen ve hem su hem ses izolasyonu sağlayabilen, çok uzun ömürlü, girilmesi zor uygulama alanlarında bile kolaylıkla uygulanabilen, yapı ve uygulamacı dostu bir üründür. Bu ürünümüzün de zaman ve işçilik maliyetlerinde büyük tasarruf sağlayacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Dış Gölgeleme Sistemleri

SERGE FERRARI | Mimari cephelerde güneş kontrol yöntemleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sinan YOĞUNALİ, Sege Ferrari Türkiye Satış Müdürü

Öncelikle firmamızdan bahsedecek olursak, Serge Ferrari 1973 yılında Fransa’da kurulmuştur. Merkez fabrikalarımız Lyon şehrine yakın La Tour du Pin bölgesindedir. Üretimimiz Fransa ve İsviçre fabrikalarımızda gerçekleşmektedir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler 100% geri dönüştürülebilir, çevre dostu ürünlerdir. İtalya’da bulunan fabrikamız, Texyloop markamız altında geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunmaktadır. Serge Ferrari bugün 80’i aşkın ülkede 800’den fazla çalışanı ile pazar lideri olarak üretim, pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Firmamız son birkaç yıldır halka açık bir şekilde faaliyetlerini sürdürmekte ve Paris borsasında işlem görmektedir.

Serge Ferrari Türkiye’deki faaliyetlerini İstanbul’da bulunan merkez ofisten yürütmektedir. Satışlarımız doğrudan Fransa fabrikalarımızdan olabileceği gibi İstanbul’da bulunan dağıtım ağımız aracılığıyla da yapılabiliyor. Ayrıca birçok faklı uygulamaya yönelik çözüm ortaklarımız bulunmaktadır.

Serge Ferrari özel projelere çok özel yenilikçi çözümler üretebilmektedir. Yenilik, grubumuzun temel itici güçlerinden birisidir. Teknolojimizdeki özgün atılım “Précontraint” üretim tekniğimizle süre gelmektedir. Précontraint (ön gerilim) teknolojisi, yüksek oranda güç ve dayanıklılıkla beraber ürünlerimize son derece boyutsal istikrar kazandırmaktadır.

Standartları yüksek üretim teknolojimizin ve standart tedarik süreçlerimizin yanı sıra istenildiği takdirde projelere özel, farklı üretim modelleri geliştirebiliyor, teknik özellikleri farklı ürünler üretebiliyoruz.

Mimari Cephelerde Güneş Kontrol Yöntemleri – İç ve dış güneş kontrol perdeleri

Bina kabuğu, henüz tasarım aşamasındayken, genellikle yerleşim yerinin genel iklimsel karakteristiğine bağlı olarak güneş ışınımına bağlı ısıl yükten korunmak üzere güneş kontrol sistemleriyle bütünleştirilir. Bina dış yüzeyine, içine veya pencere doğramalarına gerekli mimari detayları çözümleyerek yerleştirilen güneş kontrol elemanları ile hem gün ışığından yararlanmak hem de güneşin ısısal etkilerinden korunmak mümkündür.

Güneş kontrol ve gölgelendirme teknik kumaşlarımızla güneşi, binanın dışında bırakarak kullanıcıya iç mekânda daha konforlu bir alan yaratmayı hedefliyoruz. Dış mekânda panjur ya da kepenk gibi ürünler artık yerini mimari teknik perde uygulamalarına bırakıyor. Güneşe maruz kalan ahşap ve metalde zamanla birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin zaman içerisinde ahşap solabiliyor; metal ise çok fazla ısındığı için soğurduğu bu ısıyı cama tekrar veriyor.

Serge Ferrari, güneş kontrol ve gölgelendirme grubu altında yer alan Soltis ürünleriyle tasarımcılara ve kullanıcılara çok fazla renk seçeneği sunuyor. Mimarların projelerinde standart renklerle birlikte çok farklı renkler üzerinde çalışabiliyoruz.

Soltis kompozit mesh ve tam karartma (blackout) ürünlerimiz iç mekânda perde, stor uygulamalarında, dış mekan zip sistem uygulamalarında ve pergola sistemlerinde hareketli açılır çatı seçenekleri ile yapılara yüksek ve verimli bir termal konfor sağlarken, kullanıldığı mekânın yaşam kalitesini yükseltiyor.

Soltis perde sistemlerinde kullanılmak üzere farklı delik oranlarıyla, güneşin binaya geliş açısından bağımsız olmak üzere, geniş bir yelpazede ışık geçirgenlikleri sunarken; mimari projelerde yapılarda enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olabiliyoruz. Bu nedenle güneş kontrol ve gölgelendirme teknik kumaşlarımızla sistemler hem fonksiyonel hem de tasarım açısından binaya avantaj sağlıyor. Örneğin dışarıdan yapılacak perde uygulamaları ile klima gereksinimlerini azaltıyor, enerji tasarrufuna ciddi katkı sağlıyoruz. Bu konuda Serge Ferrari’nin Amerika’da ve Fransa’da bağımsız kurumlara yaptırdığı örnek çalışmalar bulunmaktadır. Amerika’da yapılan çalışmada, inşaatı tamamlanmış butik bir otel projesinin aylık elektrik sarfiyatı 11.000 dolar iken, dış mekân perde uygulaması sonrası bu tutarın 4.000 Dolar’a düştüğü gözlemleniyor.

Gölgelendirme alanında en çok bilinen uygulamalar genellikle pergola çözümler tarzında olmuştu. Son yıllarda pergola uygulamalarına ek olarak “ZIP Sistem – Dış Perde” olarak adlandırılan ve motorlu delikli teknik kumaş kullanılan sistemler ön plana çıkmaktadır. Yapıdaki cam alanların rüzgâr-kar-yağmur ve güneş gibi dış ortam ile temas eden yüzeylerinde yapılan uygulamalarda çok başarılı sonuçlar elde edilmekte, yapılarda yaşanan enerji kayıpları açısından binalara ciddi anlamda katkılar sağlamaktadır.

Serge Ferrari iç ve dış mekânda kullanılacak ürünlerini; kompozit kumaşın delik oranları, ışık geçirgenlikleri, güneş-yağmur ve UV koruma özellikleri, parlama etkisini azaltma özelliği, tamamen karartma, ısı koruma, efektif aydınlatma, malzemelerin renk çeşitliliği, termal konfor sağlama ve LowE özelliklerine göre ayrıştırmaktadır.

Güneş kontrol ve gölgelendirme teknik kumaş ürünleri şunlardır:

Dış Mekân Kompozit Delikli Kumaşlar

 • SOLTIS Horizon 86 / Harmony 88 / Perform 92 / Lounge 96 (%4 ila %14 ışık geçirgenliği)
 • SOLTIS Opaque B92 / Opaque B702 (Tam karartma – Blackout)
 • SOLTIS Proof W96 (Işık geçirgen – Su geçirmez)
 • SOLTIS Opaque 622 (Mat yüzey – Su geçirmez  – Tam karartma)
 • FLEXLIGHT Lodge Opaque 6002 (Mat tırtıklı yüzey – Su geçirmez  – Tam karartma)
 • PROTECT Foam db 4802 / 4802L (Termal ve Akustik İzolasyon)
 • PROOF 502 (Işık geçirgen – Tam karartma hareketli çatı uygulamaları)

İç Mekân Kompozit Delikli Kumaşlar

 • SOLTIS Horizon 86 / Harmony 88 / Perform 92 / Master 99 (%3 ila %14 ışık geçirgenliği)
 • SOLTIS Opaque B99 / Opaque B990 / Opaque B92 / Opaque B702 (Tam karartma – Blackout)
 • SOLTIS Feel LowE (88 / 99) (Isı kontrol teknik kumaşlar)
 • ALPHALIA Silent Aw / Aw Lux (Ses akustiği – Yılın En İyi Akustik Ürünü 2015 – Türkiye)

Dış Mekân Güneş Kontrol Perdesi

Etkin güneş koruması yaşam ve çalışma için mecburiyettir. Eğer eksikse mekânlar havalandırmaya rağmen kısa bir süre içinde rahatsız edici biçimde ısınabilir. Bunun sebebi, dışarısı serinse dahi, ısıyı içeride tutan sera etkisidir. Modern güneş koruması çok sayıda gereksinimi karşılamalıdır. Örneğin, sunum yapılan bir toplantı odası için mekânı olabildiğince karanlık hale getirmek gerekir. Bazen de güneş koruması aynı zamanda mahremiyet sağlamalıdır. Tabii bunun en ideali, siz dışarıyı rahatça görebilirken, dışarıdaki meraklı bakışların sizi görememesidir. Güneş koruması gündüz gölge sağlarken, akşam son gün ışığına izin vermeli, mekânı yazın serin tutmalı ve kışın ısıtma enerjisinden tasarruf etmeye yardımcı olmalıdır. Bunlara ilaveten güneş kontrol sistemleri, modern mimarinin gerektirdiği estetik değerlere sahip olmalıdır.

Serge Ferrari tüm gölgelendirme gereksinimlerini geniş ürün yelpazesiyle karşılamaktadır. Dışta kullanılan güneş kontrol perdeleri güneş ışınlarını %90 oranında camdan önce durdurmakta, pencere ile güneş koruması arasındaki mesafe sayesinde hava dolaşımını sağlamakta ve ısı birikimini engellemektedir. İç kontrol üniteli cephelerde güneş kontrolünde, oda içinde kalan güneş radyasyonu nedeniyle oluşan ısının fazlalığı nedeniyle dış kontrol üniteli sistemlere göre daha az etkilidir. İç güneş kontrol ünitelerinin temizliği ve bakımı çok daha kolaydır. Soltis Master 99 ürünleri çift taraflı renk seçenekleriyle teknik ve görsel mimariye destek sağlarken, ince yapısı ile sarımda yer kaplamayan, boyutsal değişmeyen üretim teknolojisi sayesinde çok yüksek tavanlı mekanlarda dönme, sarkma yapmamaktadır.

Binalarda dış cephe güneş kontrol sistemleri kriterleri, avantajları ve dezavantajları günümüzde çok büyük bir önem kazanmıştır. Cepheye dıştan monte edilen geleneksel sistemlerde, havanın etkisine maruz kalması sonucunda sürekli gün ışığından yararlanamamak, temizlik ve bakımlarındaki yüksek maliyetler dezavantaj yaratmaktadır. Genellikle, tenteler, cephelerden çıkan güneş kırıcılar, kayar katlanır paneller, sabit raylı sistem paneller ve sabit açılı panjur gölgeleme elemanları yıllar boyunca kullanılmış, kullanım kültüründe şekillenmiş ve güncel hayatımızdaki yerlerini sürdürmeye devam ettirmişlerdir.

Doğrudan gelen güneş ışığı ortamlarda rahatsız edici sıcaklık oluşturur. En iyi koruma ve kontrol güneş ışığının pencere camına çarpmadan durdurulmasını gerektirir. Dış cephe perdeleri gölge kontrolü, parlama kontrolü, dış mekân ile olan görsel ilişki düzenlemelerini yaparken; termal konfor ve rüzgâr kontrolü de yaparak üstün bir ürün olma özelliğini korumaktadır. Dış cephe perde sistemlerinde; dış cephe motorlu fermuarlı perde, motorlu tavan perdesi, kış bahçesi perdesi gibi özel çözüm ve detay gerektiren ürünlerdir.

Dış perde elemanları sadece estetik değil aynı zamanda binaların toplam enerji performanslarını çok yakından ilgilendiren yeni teknoloji ile dış cephede panjurların yerini alan sistemlerdir. Dış mekânlarda kullanılacak sistemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar mikro delikli kompozit teknik kumaş, sistem ve motordur. Dış alanda uygulanan sistemler; güneş, rüzgâr, yağmur, kar gibi etkenlere dayanımlı ve çalışmasını uzun süre korumalıdır.

Serge Ferrari – Soltis Mikro Delikli Kompozit Kumaş Avantajları

Üretim Teknolojisi

Ön gerilim teknolojisi “Précontraint” sayesinde mikro delikli kompozit kumaş kullanım ömrü boyunca fiziksel olarak (uzayıp kısalmaz) boyut değiştirmez. Güneşin Uv ışınlarını engeller, sadece doğal ışığın içeriye girmesini sağlar ve oluşan ışınların yansımalara bağlı göz kamaşmalarını engeller.

Enerji Kontrolü

Yüksek UV direncine sahip mikro delikli kompozit kumaş güneşten gelen enerjiyi büyük oranda yansıtır. Çok çeşitli renkleri, kullanıcı tercihleri, delik oranları ve kumaş dokusu farklılık göstermektedir. Cephe yönleri, cam tipi ve gtot değerleri size doğru teknik kumaşın enerji kazanımlarıyla kolaylıkla renk seçmenizi sağlamaktadır. 

Rüzgâr Kontrolü

Delikli kompozit kumaş sürekli güneşi engellerken daimi hava geçirgenliği imkânı sağlar. Güçlü rüzgâr çarpmalarına karşı dayanım sağlar. Başta sinekler olmak üzere diğer canlılar kumaş deliklerinden geçemez.

Görüş Kalitesi

Gün içerisinde güneş kontrol perdeleriniz kapalıyken dışarıdan içerisinin görülmesine izin vermez, içeriden görsel temasınız asla kapanmaz.

Termal Konfor

Farklı oranlarda (%4 ile %14) ışık geçirgenliklere sahip olan mikro delikli kompozit kumaşlar sayesinde rüzgârı ve güneşi yöneterek %90 oranında termal konfor sağlar.

Mimari tasarımda alınacak kararlar öncelikli olarak cepheyi ve cephe kimliğini etkilemektedir. Bu nedenle cephe kimliğini oluşturan malzemelerin seçimi ve bu malzemelerin kullanış şekli, bilinçli alınmış kararlar gerektirir. Kullanılan yeni malzemeler ve güneş kontrol elemanları cephe kimliğini belirleyen önemli elemanlardır. Güneş yansıtıcı özellikleri olan malzemelerin cephede kullanılması ile güneş ışınlarının istenmeyen etkilerinin mekâna alınması engellenebilir. Cephede, parçalı ya da sürekli bir biçimde yer alarak, cephe kimliğini etkileyen bu malzemelerin seçimi ve kullanım şekli, yapının bulunduğu iklim koşullarına ve istenen iç mekân konforuna göre, mimar ve diğer disiplinlerin ortak çalışmaları sonucu doğru bir şekilde belirlenmelidir. Cephe kimliğinin belirlenmesi konusunda kararlar verilirken gerekli malzeme ve çevre verileri dikkate alındığında, yapıya sonradan entegre edilen birtakım düzeneklere gerek kalmayacaktır.

Güneş kontrol sistemleri Soltis ürün gamı ile dış dünya ile görsel teması ortadan kaldırmadan, binaları yeterli gün ışığına kavuştururken modern yapıların gölgelendirilmesini sağlamaktadır. Enerji maliyetlerinin her geçen gün arttığı düşündüğümüzde bu sistemler, iç mekân ve dış mekân olmak üzere cephelerde, pencerelerde ve açık alanlarda kullanılarak binaların gereğinden fazla ısınmasına engel olmakta, böylece hem büyük oranda enerji tasarrufuna imkân sağlamakta hem de estetik mimari çözümler sunabilmektedir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2023 Moneta Medya Grubu. Tüm hakları saklıdır.